ΠΑΟΚ… ψυχάρα και ανατροπή!

Ποδόσφαιρο 8 Αυγούστου 2018, 22:19

Απίστευτο ματς διεξήχθη στην Τούμπα, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 3-2 επί της Σπαρτάκ Μόσχας, κάνοντας ένα μεγάλο βήμα για την πρόκρισή του στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ!

Η ελληνική ομάδα έκανε κατάθεση ψυχής, γυρίζοντας το σκορ από 2-0 σε 3-2, ουσιαστικά μέσα σε ένα τέταρτο στο α’ ημίχρονο. Μάλιστα, στην επανάληψη είχε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να μετατρέψει το σκορ σε 4-2 στο τετ-α-τετ του Πέλκα ο οποίος βρέθηκε μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα Mαξιμένκο αλλά πλάσαρε άστοχα έξω από το αριστερό του δοκάρι! Από την άλλη, πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία είχαν και οι Ρώσοι όταν στο 69’ δόθηκε… όρθιο πέναλτι στη Σπαρτάκ επειδή ο Χατσερίντι τράβηξε τη φανέλα του Λουίς Αντριάνο, ωστόσο ο Πασχαλάκης με μια εντυπωσιακή απόκρουση, είπε “όχι” στην εκτέλεση του Πρόμες με τη μπάλα να βρίσκει εν συνεχεία στο δεξί δοκάρι!

Ο ΠΑΟΚ είχε την ατυχία να βρεθεί με δύο γκολ πίσω στο σκορ από δύο σουτ, στο 7’ του Ποπόφ και στο 17’ του Πρόμες, με τη μπάλα να κοντράρει στον Χατσερίντι και να καταλήγει, παρά την προσπάθεια του Πασχαλάκη, στα δίχτυα του.

Από εκεί και πέρα ήρθε η… ανάσταση για τον ΠΑΟΚ!

Ολα ξεκίνησαν στο 29’ από το πέναλτι που κέρδισε, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ζομπνίν μετά την εκτέλεση του Ελ Καντουρί. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Πρίγιοβιτς που μείωσε σε 1-2, για ν’ ακολουθήσει στο 37’ το 2-2 από τη σέντρα του Μάτος, με τον Λημνιό να κάνει το πλασέ και να ισοφαρίζει μέσα σε αποθέωση στην… φλεγόμενη Τούμπα!

Το τελικό 3-2 ήρθε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Μποκέτι υπέπεσε σε τραγικό λάθος, με το Πέλκα να πλασάρει εύστοχα!

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Χατσερίντι, Βαρέλα, Κρέσπο, Μαουρίσιο (84’ Σάκχοφ), Κάνιας, Ελ Καντουρί (61’ Ουάρντα), Πέλκας, Λημνιός (79’ Ζαμπά), Πρίγιοβιτς.

Σπαρτάκ Μόσχας: Mαξιμένκο, Εσένκο, Ζιγκό, Μποκέτι, Κομπάροφ, Ζομπνίν, Ποπόφ (64’ Τιμοφέεφ), Φερνάντο, Πρόμες, Λουίς Αντριάνο (77’ Ζε Λουίς), Λομοβίτσκι.