Πέρασε και από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

Super League 1 15 Δεκεμβρίου 2019, 23:12

O ΠΑΟΚ πέρασε άνετα από το Αγρίνιο με 3-0 επί του Παναιτωλικού, συνεχίζοντας τη συγκατοίκηση στην κορυφή της βαθμολογίας με τον Ολυμπιακό.

Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν μόλις στο 7’ όταν το σουτ του Πέλκα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει για δεύτερο γκολ με αυτό να μην έρχεται στο πρώτο ημίχρονο παρά τις αρκετές ευκαιρίες. Ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να το πετύχει στο 66’ όταν ο Λημνιός με προβολή έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Άκπομ τρία λεπτά αργότερα μετά από ασίστ του Μίσιτς στη πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Κίτρινες Κάρτες: 14’ Σιέστεντ, 27’ Πέλκας, 41’ Φυτόπουλος,64’ Τσιγγάρας, 75’ Μάτος

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής) – Δημητριάδης (Καστοριάς)
4ος διαιτητής: Ανδριανός (Αχαΐας)

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Ταχάρ, Μιμίτο, Αριγίμπι, Λουσέρο (25′ λ.τρ. Λιάβας), Φυτόπουλος (46′ Μπαϊροβιτς), Σανιά, Μαρσιάλ, Σιόστσεντ (59′ Τσιγγάρας).

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέϊρα): Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Μάτος (79′ Βαρέλα), Μίσιτς, Μαουρίσιο, Βιεϊρίνια, Λημνιός, Πέλκας (62′ Καντουρί), Σφιντέρσκι (62′ Ακπομ)