“Πάτησε” για πρώτη φορά κορυφή η ΕΘΚ

ΕΘΚ Α.Π. Σούδας | 5 Οκτωβρίου 2019, 19:01

Η Ένωση Θύελλα Καμίνια "πάτησε" για πρώτη φορά κορυφή στη Β' κατηγορία, μετά την 3η σερί νίκη που σημείωσε στη Σούδα με 3-1 απέναντι στην Ακαδημία.

Η ομάδα του Ακρωτηρίου βρίσκεται εκεί μαζί με τα Άπτερα, με τις δύο ομάδες να έχουν βέβαια ματς παραπάνω από τον Θησέα, που έχει τη μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μόνος του σε περίπτωση νίκης με την Άμιλλα, την Κυριακή.

Το πρώτο ημίχρονο στη Σούδα, όδευε προς το 0-0, αφού μέχρι και το 35′ δεν υπήρξαν οι μεγάλες φάσεις. Τελικά το τελευταίο δεκάλεπτο “έκρυβε” όλο το… ζουμί, αφού σε αυτό το διάστημα σημειώθηκαν τρία γκολ.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 38′. Ο Ανδρεαδάκης εκτέλεσε το κόρνερ από την δεξιά πλευρά και ο Πέτρος Πολυχρονάκης με ένα εντυπωσιακό γύρισμα υπό πίεση μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδομανωλάκη. Αυτό ήταν το 2ο συνεχόμενο γκολ για τον νεαρό επιθετικό.

Το 0-2 ήρθε λίγο αργότερα στο 40′. Ο Τσάρτσιου “έκοψε” τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας και ο Παπαδάκης με άψογο τελείωμα στην κίνηση έγραψε το 0-2.

Ενα λεπτό μετά ο Μαγγέλας αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη του Αντωνίου για μαρκάρισμα πάνω στον Καλλέργη.

Παρ’ ‘ολα αυτά η ομάδα της Σούδας αν και με παίκτη λιγότερο, βρήκε σχεδόν άμεσα γκολ αφού στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσε σε 1-2. Ο Καραγιαννίδης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με πολύ όμορφη πάσα, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μουτσάνι, που δεν δυσκολεύτηκε από πολύ κοντά να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος η ΕΘΚ πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων σκοράροντας νωρίς. Στο 57′, μετά από πολύ δυνατό σουτ του Τσάρτσιου, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πάνω από τη γραμμή ο Καλλέργης την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Αντωνίου
Βοηθοί: Αναστασάκης – Μπαντά

ΑΠ Σούδας (Αντώνης Παπαγεωργίου): Παπαδομανωλάκης, Βασιλοδημητράκης (47′ Μεμινάι) Ποταμίτης, Μαγγέλας, Χατζηγιάννης, Παπαγεωργίου, Λαβράνος (69′ Βλαχάκης), Κούτας (64′ Τσένκο), Καραγιαννίδης, Μουτσάνι, Φίλκας (79′ Τζιλιβάκης)

Ένωση Θ. Κ. (Γιώργος Ντενεκετζής): Τριανταφυλλάκης, Καπούλας, Τερεζάκης, Πολυτίδης (61′ Βολακάκης), Χρ. Πολυχρονάκης (72′ Μπουτζαλής), Παπαδάκης, Μπαγετάκος, Τσάρτσιου, Καλλέργης (83′ Τζιμπουκάκης), Π. Πολυχρονάκης (77′ Παπαδεράκης), Ν. Ανδρεαδάκης

Bio Green 300x250