“Ορθιος” στο Καραϊσκάκη ο ΠΑΟΚ

Super League 1 1 Δεκεμβρίου 2019, 22:42

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στην πίεση που δέχτηκε από τον - ανώτερο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα - Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυνε το αήττητο σερί του, αποσπώντας ισοπαλία με 1-1.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν την υπεροχή στο πρώτο 15λεπτο, αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και “βρήκε” γκολ από στατική φάση στο 29′ με τον κεντρικό του αμυντικό Ινγκασον.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε, έφτασε στο 1-1 με πέναλτι του Βαλμπουενά στο 64′ και έχασε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ.

Οι φάσεις του αγώνα
7′ Γυριστό σουτ του Βαλμπουενά μετά από απομάκρυνση του Μάτος η μπάλα άουτ.
20′ Πάσα του Τσιμίκα σουτ του Γκιλιέρμε άουτ.
29′ ΓΚΟΛ: Από φάουλ του Μπίσεσβαρ ο Ινγκασον παίρνει την κεφαλιά και στη συνέχεια εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Σα πλασάροντας για το 0-1.
45′ Σέντρα του Τσιμίκα οι Γιαννούλης και Σουντανί κάνουν κίνηση για να βρουν την μπάλα με το κεφάλι και αυτή καταλήγει εκτός εστίας.
55′ Σέντρα του Βαλμπουενά κεφαλιά του Ελ Αραμπί η μπάλα στο πάνω μέρος του δοκαριού και άουτ.
60′ Από κεφαλιά του Λημνιού το σουτ του Μίσιτς καταλήγει άουτ.
64′ ΓΚΟΛ: Ο Ποντένσε κερδίζει πέναλτι από τον Γιαννούλη και ο Βαλμπουενά το εκτελεί εύστοχα για το 1-1.
69′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Από κεφαλιά πάσα του Ελαμπντελαουί ο Σουντανί με τον ίδιο τρόπο στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία.
79′ Ο Ζίβκοβιτς αποκρούει την κεφαλιά του Γκιλιέρμε και στη συνέχεια ο Ελ Αραμπί δεν μπορεί να σκοράρει με προβολή.
85′ Ο Σα να μπλοκάρει το σουτ του Πέλκα.
87′ Σουτ του Γκερέρο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς.
90+3′ Από πάσα του Ελαμπντελαουί το σουτ του Καμαρά καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Σάντσεθ Μαρτίνεθ (Ισπανία)
Βοηθοί: Ραούλ Μαρτίνεθ – Λόπεθ (Ισπανία)
4ος διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
VAR: Χιμένεθ (Ισπανία)
AVAR: Γκαρσία (Ισπανία)
Κίτρινες κάρτες: Μπίσεσβαρ (21′), Ντούγκλας (37′), Μίσιτς (52′), Γκιλιέρμε (65′), Πέλκας (89′), Ζίβκοβιτς (90+4′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (60′ Καμαρά), Βαλμπουενά (66′ λ.τρ. Γκερέρο), Μασούρας (41′ Σουντανί), Ποντένσε, Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ινγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντούγκλας, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (67′ Μαουρίτσιο), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (81′ Πέλκας), Σφιντέρσκι (67′ Ακπομ).