Ξύπνησε αργά.. Νέα ήττα στην Ξάνθη (3-2)

Πλατανιάς | 13 Ιανουαρίου 2018, 18:00

Παρά την αντίδραση που έδειξε στα τελευταία λεπτά ο Πλατανιάς, δεν κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ στην Ξάνθη, και ηττήθηκε με 3-2 από τους Ακρίτες. 12η σερί ήττα για το πρωτάθλημα (15η συνολικά).

Σ’ ένα παιχνίδι που διεξήχθη υπό αντίξοες συνθήκες λόγω του ισχυρού ανέμου, η ομάδα της Ξάνθης στάθηκε πιο αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ευτύχησε να σκοράρει στις 2 από τις 3 ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Αρχικά, έπειτα από το τραγικό λάθος του Ντικαμονά να σπρώξει τον Κίκε εντός περιοχής, ο Μάνταλος υπέδειξε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γέντρισεκ μόλις στο 7ο λεπτό. Ενώ ο Πλατανιάς προσπαθούσε να αντιδράσει, στη 2η μόλις ευκαιρία της Ξάνθης ο Μπαξεβανίδης βρέθηκε μόνος εντός περιοχής για να γράψει το 2-0 στο 27′. Όλα αυτά -μάλιστα- στο ημίχρονο που ο άνεμος έπνεε υπέρ του Πλατανιά.

Στο β’ μέρος, η ομάδα του Μανουέλ Ρόκα προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με την κεφαλιά του Ντικαμονά στο 54′ και το γέμισμα του Δημούτσου στο 56′ να μην οδηγούν στην επίτευξη κάποιου τέρματος, με αποτέλεσμα η Ξάνθη να εκμεταλλεύεται την αμυντική ολιγορία της άμυνας των Χανιωτών, όταν το βολέ του τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς (με την βοήθεια του ανέμου) έβγαλε τον Γέντρισεκ μόνο του απέναντι στον Κλιάιτς για το 3-0 στο 78ο λεπτό. Από κει και πέρα, ξεκίνησε η αντεπίθεση του Πλατανιά,  ο οποίος αρχικά μείωσε το σκορ με τον Ενσικουλού έπειτα από πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ενώ 88′ ο Πετρόπουλος μείωσε σε 3-2 με γυριστό μέσα από την περιοχή ύστερα από ασσίστ του Κοροβέση. Η ολική επιστροφή τελικά δεν ολοκληρώθηκε, καθώς το σουτ του Ντικαμονά στο 92′ πέρασε εκτός της εστίας του Ζίβκοβιτς.

Αυτή ήταν η 9η ήττα του Μανουέλ Ρόκα στον πάγκο της ομάδας σε ισάριθμα ματς.

Διαιτητής: Μάνταλος (Καβάλας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (Μακεδονίας), Βασιλόπουλος (Έβρου)
4ος διαιτητής: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Κασάδο, Λουσέρο (λ.τρ. 46’ Καμαρά), Ντε Λούκας (61’ Φασίδης), Μεχία, Κίκε (81′ Σιλά), Γέντρισεκ, Τριάδης.
Πλατανιάς (Μ. Ρόκα): Κλιάιτς, Ουές (67’ Παπανικολάου), Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Ντουαλά (67’ Γκρζέλτσακ), Δημούτσος, Μαλσά, Ενσικουλού, Κοροβέσης, Πετρόπουλος.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

5′ Πέναλτι υπέρ της Ξάνθης. Ο Ντικαμονά έσπρωξε τον Κίκε εντός περιοχής.
7’ ΓΚΟΛ! 1-0. Ο Γέντρισεκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.
18′ Εκτέλεση φάουλ από τον Τριάδη, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κλιάιτς
27′ Φάση διαρκείας για τον Πλατανιά. Σουτ του Μαλσά έξω από την περιοχή, το οποίο έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ζίβκοβιτς. Στην εξέλιξη της φάσης, το γυριστό του Πετρόπουλου πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι.
27′ ΓΚΟΛ! 2-0. Ο Λουσέρο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Κοροβέσης δεν μπόρεσε να διώξει, η μπάλα έφτασε στον Μπαξεβανίδη, ο οποίος σκόραρε με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.
29′ Σουτ του Δημούτσου εντός περιοχής, διώχνει δύσκολα ο Ζίβκοβιτς
33′ Σουτ του Ενσικουλού εντός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
54’ Κεφαλιά του Ντικαμονά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η οποία πέρασε άουτ.
56’ Ωραία προσπάθεια από τον Ενσικουλού που έστρωσε στον Δημούτσο, του οποίου το γέμισμα κατέληξε στον Ζίβκοβιτς.
67’ Στην προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας, ο Βάντερσον παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, όμως τελικά παραχώρησε κόρνερ.
78′ ΓΚΟΛ! 3-0 Ο Ζίβκοβιτς με βολέ και τη βοήθεια του ανέμου βρήκε στην αντίπαλη περιοχή τον Γέντρισεκ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
79’ Πέναλτι υπέρ του Πλατανιά. Ο Φλίσκας ανέτρεψε τον Ενσικουλού στην προσπάθεια διείσδυσης εντός της περιοχής της Ξάνθης.
80’ ΓΚΟΛ! 3-1. Ο Ζίβκοβιτς βρίσκει την μπάλα από την εκτέλεση του Ενσικουλού, όμως τελικά καταλήγει στα δίχτυα.
83’ Σέντρα – σουτ του Τριάδη, έδιωξε σε κόρνερ ο Κλιάιτς
88′ ΓΚΟΛ! 3-2. Από γέμισμα του Ντικαμονά, ο Κοροβέσης “τσίμπησε” την μπάλα για τον Πετρόπουλο, που γύρισε και με το αριστερό μέσα από την περιοχή, σκοράροντας το 1ο του τέρμα με τη φανέλα του Πλατανιά.
92’ Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κοροβέση, ο Γκρζέλτσακ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως σούταρε άουτ.