Ξεχώρισε ο Τσάκωνας…

Στίβος | 15 Απριλίου 2018, 13:38

Ο Λυκούργος Τσάκωνας ήταν από τους αθλητές που ξεχώρισαν στο διασυλλογικό πρωτάθλημα στίβου των σωματείων της Κρήτης, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (14/04) στο Ηράκλειο.

Ο σπρίντερ του Ελ. Βενιζέλου είχε τη δυνατότητα να κάνει μια δυνατή προπόνηση και αναδείχθηκε νικητής στα 100μ. με χρόνο 10.57, ενώ στα προκριματικά είχε 10.87. Ο Τσάκωνας αναμένεται να κάνει τον πρώτο δυνατό αγώνα στο μίτινγκ “Χανιά 2018” και έχει ήδη έχει κλείσει να τρέξει σε δύο Challenge της IAAF στο Τούρκου της Φινλανδίας (5/6) και στην Οστράβα (13/6).

Η Άννα Βασιλείου εγκατέλειψε στα 400 μ., λόγω μιας μικρής ενόχλησης στο ραχιαίο και πρώτη τερμάτισε η Αλεξία Κανάκη με 56.37. Στη σφυροβολία, ο Μιχάλης Αναστασάκης προερχόταν από τραυματισμό, αλλά πήρε εύκολα το χρυσό με βολή στα 73.24μ. και δεύτερος ήρθε ο έφηβος Χρήστος Φραντζεσκάκης με 64.38μ.

Στα 100 μ. η Κατερίνα Σαρρή είχε μια πολύ καλή κούρσα και άνοιξε τη σεζόν με 11.88, Η Χριστίνα Αλβερτσιάν στο μήκος με άλμα στα 6.02μ. τερμάτισε πρώτη και ο Παύλος Μπόφτσης στο τριπλούν προσγειώθηκε” στα 15.35 μέτρα και κατέκτησε το χρυσό.

Παράλληλα με το διασυλλογικό πρωτάθλημα Α/Γ έγινε και αυτό των ΠΠ/ΠΚ Α΄ με τον Κώστα Μπουζάκη να εντυπωσιάζει για μία ακόμη φορά. Ο 15χρονος αθλητής, λίγες εβδομάδες από το 54,09 μ. με τον δίσκο των Παίδων (1,5 κ.), σημείωσε 67,15 μ. (1κ.) και πέτυχε την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην κατηγορία των Παμπαίδων Α’.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα σε άνδρες-γυναίκες:

10000Μ ΒΑΔΗΝ ΑΝΔΡΩΝ    

 1 ΚΑΤΣΙΛΑΣ ΝΙΚΟΣ 1998 175934 ΣΜΚ 51.27.02

 2 ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1967 134449 ΟΦΗ 60.27.16

 100  ΕΜΠ.  ΓΥΝΑΙΚΩΝ   

1 ΚΑΣΤΡΙΝΟΥ ΜΕΛΙΝΑ 1998 305949 ΟΦΗ 15.09 -0.60

2 ΛΟΠΙΝΕ ΜΠΕΑΤΡΙΣ 2000 325451 ΟΦΗ 15.74 -0.60

3 ΜΕΤΑ ΕΓΚΛΑΝΤΙΝΑ 2000 340043 ΟΦΗ 16.48 -0.60

110Μ ΕΜΠΟΔΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

1.ΦΙΛΑΝΔΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 1986 226400 ΓΑΣ  ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ  14.28 -0.70 13

2.ΣΑΪΣΑΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ    1983 203760 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 14.84 -0.70 11

3.ΝΑΤΣΙΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1993 284820 ΓΕΗ 15.45 -0.70 10

 100Μ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΟΣ   

1 ΤΣΑΚΩΝΑΣ ΛΥΚΟΥΡΓΟΣ- ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1990 267227 ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 10.57 -0.50

2 ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1997 355880 ΟΦΗ 10.88 -0.50

3 ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ ΠΡΟΚΟΠΙΟΣ  1994 301126 ΓΣ ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 11.08 -0.50

 100  ΓΥΝΑΙΚΩΝ     

1 ΣΑΡΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ  1993 294414 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 11.88 +0.40  13

2 ΦΑΚΙΔΑΡΗ ΜΑΡΙΑ  1997 328189 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 12.43 +0.40  11

3 ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡΑΓΙΑ 2001 332721 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 12.49 +0.40  10

ΥΨΟΣ   ΑΝΔΡΩΝ   

ΚΛΗΡ ΕΠΩΝΥΜΟ ΟΝΟΜΑ ΕΤ. ΓΕΝ. Α.Μ. ΣΕΓΑΣ ΣΩΜΑΤΕΙΟ

1 ΚΟΤΖΑΜΠΑΣΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝ 2002 351286 ΓΕΗ 1.67

400Μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ – ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ   

1 ΚΑΝΑΚΗ ΑΛΕΞΙΑ 1994 291156 ΟΦΗ 56.37 13

2 ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ 1997 322172 ΓΕΗ 58.33 11

3 ΤΣΑΛΟΥΚΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ   1992 250319 Γ.Σ.ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 59.39 10

400Μ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ    

1 Β ΣΤΑΜΠΟΥΛΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ  2000 354475 ΣΜΚ 51.38 13

2 Β ΛΟΠΙΝΕ ΘΩΜΑΣ 1998 335058 ΟΦΗ 51.54 11

3 Β ΚΑΛΟΓΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2000 353297 ΑΟ ΚΥΔΩΝ 51.66 10

ΑΚΟΝΤΙΟ   ΓΥΝΑΙΚΩΝ   

1 ΜΑΝΙΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ 1998 340287 ΟΦΗ 49.55 13

2 ΓΚΕΛΗ ΕΛΕΝΗ  1998 313383 Γ.Α.Σ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ  48.48 11

3 ΒΕΡΙΚΑΚΗ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ 1998 316414 ΑΟ ΚΥΔΩΝ 47.14 10

ΔΙΣΚΟΣ  ΑΝΔΡΩΝ   

1 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1994 312383 ΣΜΚ 47.58 13

2 ΞΕΝΙΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1996 322691 ΟΦΗ 46.37 11

3 ΚΙΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ 1986 319093 ΟΦΗ 42.75 10

ΣΦΥΡΑ ΑΝΔΡΩΝ – ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

1 ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ 1994 306082 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 73.24 13

2 ΦΡΑΝΤΖΕΣΚΑΚΗΣ  ΧΡΗΣΤΟΣ 2000 343490 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 64.38 11

3 ΓΟΥΜΕΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ  1997 331019 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 60.10 9

1.500  ΓΥΝΑΙΚΩΝ   

1 ΔΟΒΡΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 1997 319329 ΑΟ ΚΥΔΩΝ 4.43.86 13

2 ΕΠΙΤΡΟΠΑΚΗ ΖΩΗ 1993 287508 ΟΦΗ 4.58.45 11

3 ΡΗΓΑ ΣΟΦΙΑ  1988 288570 Γ.Σ.ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 5.02.77 10

ΜΗΚΟΣ  ΓΥΝΑΙΚΩΝ     

1 ΑΛΒΕΡΤΣΙΑΝ ΚΡΙΣΤΙΝΑ  1990 265323 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 6.02 0.60 13

2 ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ   ΜΑΡΙΑ 2002 339378 ΛΙΒΥΚΟΣ 5.54 0.00 11

3 ΜΠΑΛΑΜΟΥΤΗ ΖΩΗ 2000 330138 ΟΦΗ 5.51 0.00 10

ΤΡΙΠΛΟΥΝ   ΑΝΔΡΩΝ    

1 ΜΠΟΦΤΣΗΣ ΠΑΥΛΟΣ   1992 283701 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 15.35 0.00 13

2 ΓΑΛΑΖΟΥΛΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ  1992 282907 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 14.52 0.00 11

3 ΠΑΤΤΑΚΟΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ 2000 334010 ΟΦΗ 13.51 0.00 3

4Χ100Μ ΓΥΝΑΙΚΩΝ    

 1 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 47.63 26

  ΦΑΚΙΔΑΡΗ ΜΑΡΙΑ 1997

  ΑΛΒΕΡΤΣΙΑΝ ΚΡΙΣΤΙΝΑ 1990 

  ΤΖΟΝΣΟΝ ΝΟΡΑΓΙΑ 2001 

  ΣΑΡΡΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ 1993 

 2 ΟΦ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ 50.60 22

  ΚΑΣΤΡΙΝΟΥ ΜΕΛΙΝΑ 1998

  ΣΚΟΥΛΑ ΚΑΛΙΟΠΗ 2002 

  ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 2002 

  ΧΑΝΙΩΤΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ 2000 

 3 ΓΣ ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 52.40 20

 ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΑ 2003

 ΠΙΤΡΟΠΑΚΗ ΣΟΦΙΑ 2002 

  ΜΠΛΑΒΟΓΙΑΝΝΑΚΗ  2002 

  ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ 2002 

1.500  ΑΝΔΡΩΝ   

1 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ     1987 230144 ΓΣ ΕΛ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 4.07.26 13

2 ΒΟΤΣΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1992 314124 ΓΣ ΒΙΤΣ.ΚΟΡΝΑΡΟΣ 4.17.22 1

3 ΠΑΡΑΓΙΟΥΔΑΚΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ 2001 346543 ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ 4.26.72

 ΣΦΑΙΡΑ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΒΡΟΥΛΑΚΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 1998 321765 ΑΟ ΚΥΔΩΝ 14.90 13

2 ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1994 312383 ΣΜΚ 14.16 11

3 ΞΕΝΙΚΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1996 322691 ΟΦΗ 13.85 10

4Χ100Μ ΑΝΔΡΩΝ 

1 ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 42.84 26

2 ΓΑΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 43.63 22

3 ΑΟ ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ 43.98 20

3000Μ ΦΕ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΜΑΛΛΙΩΤΑΚΗ ΑΘΗΝΑ 1999 316924 ΑΟΛ 12.37.67

ΓΟΥΝΑΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1998 32641ΓΣ ΕΛΕΥΘ.ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ 13.17.37

3000Μ ΦΕ ΑΝΔΡΩΝ

ΡΙΖΩΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1994 600050 ΟΦΗ 9.53.43 13

ΕΛ ΑΡΦΑΟΥΙ ΑΜΝΤΕΛΑΤΙΦ 1978 3162217 ΑΟΛ 9.56.85 11

karta antonis garden