ΝΟΧ από τα… παλιά! 12-9 τον Εθνικό

Πόλο 25 Απριλίου 2018, 17:35

Ενας ΝΟΧ από τα… παλιά εμφανίστηκε την Τετάρτη το απόγευμα στον Πειραιά, κερδίζοντας τον Εθνικό με 12-9! Παρ’ όλα αυτά, η ανατροπή δεν έγινε την τελευταία αγωνιστική κι έτσι αντίπαλος της χανιώτικης ομάδας στα πλέι άουτ θα είναι ο Πανιώνιος.

Οπως είναι γνωστό, ο ΝΟΧ διεκδικούσε νίκη δική του επί του Εθνικού και παράλληλα να χάσει ο ΠΑΟΚ από το Παλ. Φάληρο έτσι ώστε να τερματίσει αυτός 9ος και να παίξει με τον ΟΦΗ στα πλέι άουτ. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε, στέλνοντας μάλιστα το Παλ. Φάληρο σε αυτή τη διαδικασία, το οποίο θα αγωνιστεί έτσι απέναντι στον ΟΦΗ. Πάντως, η σειρά θα ξεκινήσει με 2-0 σε βάρος του ΟΦΗ, λόγω των δύο νικών που έχει σημειώσει σε βάρος του στην κανονική περίοδο.

Από εκεί και πέρα κι επιστρέφοντας στο ματς στο Κολυμβητήριο “Πέτρος Καπαγέρωφ” του Πειραιά, ο Ναυτικός Ομιλος μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μετά την πρώτη περίοδο αλλά κάνοντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο 8λεπτο, όπου κατάφερε να σκοράρει 5 γκολ χωρίς να δεχθεί κανένα, ουσιαστικά “έχτισε” μία διαφορά που αποδείχτηκε αδύνατο να ανατραπεί από τον Εθνικό.

Σε ό,τι αφορά τους σκόρερ, για ένα ακόμα παιχνίδι πρώτος ήταν ο Αβέρκα με 4 ενώ ακολούθησαν από 2 γκολ οι Ναστράν, Βουλγαράκης, Χαριτάκης και Μπαριωτάκης.

Ο ΝΟΧ ο οποίος δείχνει να είναι στην καλύτερή του κατάσταση φέτος αυτή την περίοδο, με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τα ματς των πλέι άουτ κόντρα στον Πανιώνιο.

Εθνικός-Ν.Ο. Χανίων 9-12

Tα 8λεπτα: 2-1, 0-5, 2-3, 5-3

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας 1, Χονδροκούκης, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας 2, Καρούντζος 2, Φώσκολος 4, Μπεριστιάνος, Γέμελος, Σκληρός, Μανθογιάννης, Πρωτοψάλτης, Ξυλούρης

Ν.Ο. Χανίων (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Φλώρος, Πολύζος, Ναστράν 2, Αγιωργούσης, Βουλγαράκης 2, Χαριτάκης 2, Μπαριωτάκης 2, Παπαδόπουλος, Μαραγκουδάκης, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Αβέρκα 4, Χάλαρης