Νικηφόρα αρχή για Ελλάδα στο Nations League (vid)

Ποδόσφαιρο 8 Σεπτεμβρίου 2018, 23:39

Νικηφόρα πρεμιέρα για την Εθνική μας ομάδα στο Nations League, καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 μέσα στην Εσθονία.

Η Ελλάδα έπεισε με την εμφάνισή της ότι είναι αποφασισμένη να έχει μία καλή πορεία στη νέα αυτή διοργάνωση και να μην αφήσει την ευκαιρία να πάει χαμένη ώστε να διεκδικήσει ει δυνατόν μία θέση στο EURO 2020 μέσω του Nations League.

Η Ελλάδα η οποία ήταν καλύτερη σε όλο το ματς και ειδικότερα στο α’ ημίχρονο όπου κατάφερε, εξάλλου, να φτάσει στο γκολ με το πλασέ του Φορτούνη μετά την κεφαλιά-πάσα από τον Μήτρογλου και τη σέντρα του Τοροσίδη στο 14’. Μάλιστα, στο 40’ είχε και δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη.

Στο β’ ημίχρονο η Ελλάδα κράτησε σχετικά εύκολα το σκορ, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη.

Εσθονία: Ακσάλου, Καμς, Μπαράνοφ, Βίχμαν, Μετς, Πικ, Ογιάμα (79’ Ταμ), Ντμιτρίεφ, Βασίλιεφ, Λουτς (85’ Πούρι), Ανιέ (63’ Ζενιόφ)

Ελλάδα: Μπάρκας, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Λυκογιάννης, Κουρμπέλης, Μπουχαλάκης (78’ Τζιόλης), Μάνταλος, Φορτούνης, Πέλκας (90’+2’ Κουλούρης), Μήτρογλου (51’ λ.τρ. Μπακασέτας)