Νίκη του Άρη επί του Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό

Ποδόσφαιρο 9 Οκτωβρίου 2019, 17:26

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Ευόσμου.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με τον Τόνσο στο 10′ μετά απο κάθετη μπαλιά του Μαντσίνι. Οι παίκτες του Απόλλωνα ισοφάρισαν με κεφαλιά του Ναζίμ στο επόμενο λεπτό, μετά απο λάθος στην άμυνα του Άρη.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να πιέζει ενώ είχε δοκάρι και στο 27′ με τον Νύκταρη. Τελικά στο 32′ ο Τόνσο έβαλε ξανά σε ρόλο οδηγού τον Άρη μετά από λάθος του Γκέκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τον Άρη να έχει δοκάρι στο 87′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαντσίνι. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε στην εκπνοή του αγώνα ο Μαντσίνι με πέναλτι το οποίο είχε κερδίσει νωρίτερα.

Άρης: Τσιλιγγίρης, Κωνσταντινίδης, Μενέντεθ, Σόουζα, Δεληζήσης, Αμπού Μπα, Ντουάρτε, Μαντσίνι, Τόνσο, Μαρτίνες (Τσαγκαλίδης), Διαμαντόπουλος (62’ Μπακουτσής)

Απόλλων Λάρισας: Γκέκας, Τασιούλης, Χατζής, Σκούπρα, Σάντος, Μπαστακός (79’ Σιφναίος), Νύκταρης (56’ Νούσιος), Ναζίμ, Καρατάσιος, Κουρτεσιώτης, Κωστούλας (56’ Μπιμάι).