Νίκη τίτλου για τον ΟΦΗ

Football League 4 Απριλίου 2018, 16:58

Ο ΟΦΗ συμπλήρωσε 12 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα κι έκανε αποφασιστικό… βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής της Football League επικράτησε στο κατάμεστο “Γεντί Κουλέ” 2-0 του Άρη και τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα. Παρέμεινε, έτσι, μόνος πρώτος στη γενική κατάταξη, άφησε 3 βαθμούς πίσω του τους Θεσσαλονικείς και έφτασε ακόμη πιο κοντά στην άνοδο στη Super League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τις δύο πρώτες μεγάλες στιγμές του ματς, καθώς στο 18’ ο Κάσσος και στο 21’ ο Διαμαντόπουλος δεν κατάφεραν να… νικήσουν τον Στρέζο, που αντέδρασε εξαιρετικά. Στο 27’, τώρα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για ν’ ανοίξουν το σκορ, αφού Λεάλ και Βουό δε συνεργάστηκαν σωστά κι ενώ ο Αναγνωστόπουλος ήταν σχεδόν εξουδετερωμένος. Στο 44’, βέβαια, έπειτα από ένα υπέροχο συνδυασμό, ο Μάνος με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Το δεύτερο ημίχρονο, μάλιστα, ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, μιας και ο Βουό δέχτηκε στο 48’ την έξυπνη πάσα του Λεάλ και με δυνατό σουτ κι αφού η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς, «έγραψε» το 2-0.

Στα επόμενα λεπτά το σύνολο του Δημήτρη Σπανού ανέβασε την απόδοση του και απείλησε στο 60’ με φάουλ του Μπαργκάν, αλλά και πάλι ο Στρέζος πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση. Ύστερα από τον καταλογισμό του φάουλ, βέβαια, ο Πασάς σκόραρε και οι ηττημένοι διαμαρτυρήθηκαν πως το γκολ έπρεπε να μετρήσει.

Μετά το 65’, πάντως, οι νικητές ισορρόπησαν απόλυτα και μάλιστα στο 80’ θα μπορούσαν να είχαν βάλει ακόμη ένα τέρμα με τον Πορτουλίδη.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Νάστος, Λεάλ (54’ Πορτουλίδης), Βουό, Μάνος, Κομεσίδης, Μπολάκης, Μαχαίρας, Κουτσιανικούλης (84’ Ντίνας), Ποτουρίδης (64’ Βαφέας).

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγωστόπουλος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Κάσσος (53’ Μπαργκάν), Πλατέλλας, Ντούνης (53’ Πασάς), Διαμαντόπουλος, Τζανακάκης (82’ Μπούρμπος).