Νίκη στις καθυστερήσεις, 1-0 στην Καλαμάτα τα Τρίκαλα

Football League | 7 Δεκεμβρίου 2019, 18:04

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τα Τρίκαλα, η οποία τα διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η Θεσσαλική ομάδα επικράτησε στην Καλαμάτα με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριζογιάννη στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ήταν ένα μέτριο -σε γενικές γραμμές- ποιοτικά παιχνίδι, στο οποίο έγινε από νωρίς εμφανές ότι όποιος προηγηθεί θα φύγει πιθανότατα με τους τρεις βαθμούς. Εν τέλει (κι ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε για “λευκή” ισοπαλία) η ανατροπή του Σταματή από τον Καντούτση και η εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από τον Ριζογιάννη στις καθυστερήσεις έχρισαν νικητές τους φιλοξενούμενους.

Τα Τρίκαλα αναρριχήθηκαν στους 25 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τον Ιωνικό ο οποίος αύριο – Κυριακή θα φιλοξενηθεί από την Καβάλα. Το “φιλμ” της αναμέτρησης στην Καλαμάτα:

1′ Ψαλιδάκι του Σταματή, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

16′ Φάουλ του Λώττα στην αγκαλιά του Πάντου η μπάλα.

31′ Ατομική ενέργεια του Βουκμίροβιτς και αδύναμο σουτ ου μπλόκαρε εύκολα ο Γιακουμής.

40′ Λάθος από τον Πάντο, δεν μπόρεσε ο Σταματής να σκοράρει.

47′ Αδύναμο και άστοχο σουτ του Ζαχαρόπουλου.

73’Ο Παπαγεωργίου για τον Τεγούση, ο οποίος μόνος απέναντι στον Πάντο πλάσαρε ψηλά και άστοχα.

76′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δήμου, στην αγκαλιά του Γιακουμή μπάλα.

78′ Επικίνδυνο γύρισμα Σταματή δεν πρόλαβε ο Τσίπρας να την σπρώξει στα δίχτυα.

90′ Σέντρα-σουτ του Σταματή, δίπλα από το αριστερό “Γ” της εστίας του Πάντου.

92′ Κεφαλιά ο Ράκιτς, λίγο πάνω από το δοκάρι.

93′ ΠΕΝΑΛΤΙ. ο Καντούτσης ανέτρεψε τον Σταματή εντός περιοχής.

94′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ριζογιάννης με εύστοχη εκτέλεση άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής), Βοηθοί: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Πλακάς (Δυτικής Αττικής), 4ος: Κακριδής (Κορινθίας)

Καλαμάτα (Σ. Θεοδοσιάδης): Πάντος, Γκελγκέρια, Κωνσταντινόπουλος, Τσιβελεκίδης, Καντούτσης, Τζόκιτς (56′ Καζβιρόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος (66′ Ράκιτς), Μπάμπης, Βουκμίροβιτς (72′ Δήμος).

Τρίκαλα (Π. Αμανατίδης): Γιακουμής, Γιαννίτσης, Βέρτζος, Νιάρος, Σανδραβέλης, Τεγούσης, Ριζογιάννης, Γρηγορόπουλος (60′ Παπαγεωργίου), Λώττας (64′ Τσίπρας), Πελάεθ (79′ Άλεξιτς), Σταματής.

Πηγή φωτογραφίας: sportrikala.gr