Νίκη με ανατροπή ο Ολυμπιακός, 2-1 τον Άρη

Super League 1 6 Οκτωβρίου 2019, 21:31

Μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφυγε με σπουδαίο "διπλό" από το "Κλεάνθης Βικελίδης", 2-1 επί του Άρη και μάλιστα με ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν αρκετά νωρίς, στο 7ο λεπτό, με τον Ντιγκινί. Η απάντηση των “ερυθρολεύκων” ήρθε σε ένα τετράλεπτο, από το 34ο έως το 38ο λεπτό με τους Μασούρα – Ελ Αραμπί, ενώ στο 43′ ακυρώθηκε τέρμα του Σουντανί. Τα γκολ της αναμέτρησης:

7′ ΓΚΟΛ 1-0. Εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, ο Ελ Αραμπί πήδηξε σε λάθος χρόνο και ο Ντιγκινί έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα του Σα.

34′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε μετά από σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Μασούρα.

38′ ΓΚΟΛ 1-2. Από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους”.

43′ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Σουντανί σκόραρε μετά από σέντρα του Τσιμίκα, αλλά σύμφωνα με το VAR χρησιμοποίησε το χέρι του και το τέρμα ακυρώθηκε.

Κίτρινες: Γκάμα (47′), Τοροσίδης (58′), Κόρχουτ (65′), Αβραάμ Παπαδόπουλος (69′), Σούντγκρεν (69′), Σεμέδο (77′), Γκιγιέρμε (93′), Σα (94′), Τόνσο (95′),

Διαιτητής: Τζοβάρας Γεώργιος (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης) – Μεϊντάνας Ανδρέας (Αχαΐας)
4ος διαιτητής: Τάσης Γεώργιος (Ηπείρου)
VAR: Παπαπέτρου Αναστάσιος (Αθηνών)
AVAR: Σαμοΐλης Δημήτριος (Αθηνών)
Παρατηρητής διαιτησίας: Τεροβίτσας Βασίλειος (Αιτωλοακαρνανίας)

Άρης (Τερζής): Έμαν, Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Λούκας Σάσα, Ματίγια, Μπρούνο Γκάμα (75′ Μαρτίνες), Φετφατζίδης (46′ Μαντσίνι), Ντιγκινί (84′ Τόνσο), Ιντέγε.

Ολυμπιακός (Μάρτινς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Τσιμίκας (57′ Τοροσίδης), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (38′ Σουντανί), Μασούρας, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (83′ Γκερέρο).