Νίκησε στο τέλος το Λαύριο, ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική

Μπάσκετ 20 Οκτωβρίου 2019, 21:08

Με τη νίκη του Λαυρίου επί του Ηφαίστου με 66-61 ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Basket League με τους Παναθηναϊκό και Περιστέρι να οδηγούν έχοντας το απόλυτο και στην τρίτη θέση να ισοβαθμούν πέντε ομάδες.

Ο Ήφαιστος για τρία δεκάλεπτα βρέθηκε οδηγός στο σκορ όμως το Λαύριο με αντεπίθεση διαρκείας και εξαιρετική άμυνα κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά που έφτασε μέχρι και στο +11 για να πάρει τη νίκη με 66-61.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με σφιχτές άμυνες και τον Ήφαιστο να παίρνει ισχνό προβάδισμα για να κλείσει το δεκάλεπτο με 22-15 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Πελεκάνος με 2 σουτ έξω απ’ τη γραμμή του τριπόντου ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο ενώ παρά το σερί 11-3 από τους γηπεδούχους η διαφορά συντηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα με το ημίχρονο να κλείνει με 30-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μείωσε τη διαφορά μέχρι και στους τρεις πόντους αλλά και πάλι ο Ήφαιστος κατάφερε να συντηρήσει το προβάδισμά του με 8 πόντους. Στην τελευταία περίοδο το Λαύριο μπήκε με ένα σερί 7-0 ενώ λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι για πρώτη φορά. Εκεί κάπου οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωση τους με τις βολές του Κουζέλογλου και του Μούρτου να διαμορφώνουν το τελικό 66-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 3, Κουζέλογλου 13 (8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 8 (5 ριμπάουντ), Άλμαν 8, Ντέιβις 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4, Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4, Γουάτσον 13 (3)

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1), Έβανς 13, Σμιθ 8, Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3), Μούρτος 5, Χαριτόπουλος, Τσαϊρέλης 4, Πελεκάνος 10 (2), Λιτλ 5 (1).

Η “ΕΙΚΟΝΑ” ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Με τη νίκη αυτή ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της Basket League με Περιστέρι και Παναθηναϊκό να συνεχίζουν με το απόλυτο των τεσσάρων νικών ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει σημειώσει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.