Νίκησε και τον ΠΑΣ Γιάννινα η ΑΕΚ

Super League 1 14 Ιανουαρίου 2018, 22:28

Νικηφόρα συνεχίζει την πορεία της στη Σούπερ Λιγκ η ΑΕΚ, η οποία κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα, κερδίζοντας με σκορ 3-1 την Κυριακή το βράδυ στο ΟΑΚΑ κι έτσι μαζί με τον ΠΑΟΚ μοιράζεται την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός παίζει τη Δευτέρα απέναντι στη Λαμία.

Η Ενωση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα προς το τέλος του αγώνα, όταν στο 88′ ο Αραούχο πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και τρίτο για την ομάδα του.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Λιβάγια, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να φτάνει στο 1-1 με τον Γαρουφαλιά στο 47′. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα (53′), η ΑΕΚ ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα, φτάνοντας στο 2-1 χάρη στον Αραούχο, ενώ τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την ίδια μετά την αποβολή του Σκόνδρα στο 61′.

Διαιτητής: Στυλιαράς (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Νικολακάκης (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλος, Γκάλο, Λόπες (67′ Χριστοδουλόπουλος), Μοράν, Κονέ, Μασούντ (63′ Μπακασέτας), Λιβάγια (90′ Αϊντάρεβιτς), Αραούχο

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Γιαννίκογλου, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Γιάκος (71′ Μανθάτης), Αποστολόπουλος, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Μπετρά (71′ Σολτάνι), Βιντάλ, Κόντε, Γαρουφαλιάς