Νίκησε και έπιασε κορυφή ο Ιδομενέας

Χάντμπολ 14 Ιανουαρίου 2018, 12:33

Τη δεύτερη νίκη του κατέκτησε ο Ιδομενέας για τον 2ο όμιλο της Β΄ Εθνικής στο χάντμπολ, καθώς επικράτησε με 36-24 του ΓΣ Χανίων στο κλειστό του Κλαδισσού για την 3η αγωνιστική.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τον Ιδομενέα να έχει πάρει εξ’ αρχής το προβάδισμα, προηγούμενος συνεχώς με 2 τέρματα. Ωστόσο, με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο αύξησε τη διαφορά στο +4, για να φτάσουμε στο 15-11 ως σκορ ημιχρόνου. Στη συνέχεια, η διαφορά παρέμενε σε μικρή με τον Ιδομενέα πάντα να προηγείται, με το σκορ στο 40ό λεπτό να είναι 20-17. Από κει και έπειτα κυριάρχησε η ομάδα του Γαλατά, η οποία προηγούνταν με 29-20 στο 50ό λεπτό, με το τελικό σκορ να είναι 36-24 υπέρ του Ιδομενέα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τον ΓΣ Χανίων και η δεύτερη νίκη για τον Ιδομενέα, ο οποίος την Κυριακή (14/1) υποδέχεται τον Ωρίωνα στον Κλαδισσό με στόχο το απόλυτο που θα τον διατηρήσει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-4, 8-6, 10-8, 13-11, 15-11 (ημχ.), 19-15, 22-17, 25-19, 29-20, 33-21, 36-24

Ιδομενέας: Μιχελάκης, Ντούπης 7, Ψώνης, Παπαδάκης 7, Γεωργιάδης, Καμαριανάκης 7, Παϊδαράκης, Ματζιαράκης, Οσιπίδης 8, Σπυρλιδάκης 4, Αλυγιζάκης 3, Γρηγοράκης

ΓΣ Χανίων: Μουντής, Μαρνιεράκης, Σκαλιδάκης 6, Αναστασάκης Βλ. 2, Μόμι, Μαριδάκης, Νικολίκκια, Αλευράκης 9, Ξεκουκουλωτάκης 2, Παπαστάμος, Αναστασάκης Ι. 4, Παπαδομανωλάκης, Γεωργόπουλος 1