“Μοιρασιά” στην Καλαμαριά

Football League 13 Ιανουαρίου 2018, 17:52

Στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Football League ο Απόλλων Πόντου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Δόξα Δράμας, η οποία είχε σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά της Μένκα.

Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα ο πρώην γκολκίπερ των γηπεδούχων Μένκα αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Συμελίδη, ενώ το ίδιο έπραξε και στο τετ-α-τετ με τον Μπρίτο στο 8′. Η Δόξα πρώτη φορά απείλησε στο 25′ όταν από φάουλ του Πεταυράκη το σουτ του Ριζογιάννη κατέληξε άουτ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Λόπεθ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Αρναρέλλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη απειλή ήρθε από πλευράς Δόξας με το σουτ του Μπαϊκαρά να καταλήγει άουτ (52′), αλλά το γκολ το πέτυχαν οι γηπεδούχοι. Στο 56′ ο Τσεμπερίδης (ντεμπούτο με τον Απόλλωνα) έβγαλε μπαλιά στον Συμελίδη που σέντραρε και ο Χασομέρης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 64′ ο Μπρίτο… σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 αλλά “νικήθηκε” στο τετ-α-τετ με τον Μένκα.

Η Δόξα στη συνέχεια απείλησε με τον Νατσιόπουλο (75′), με τον Απόλλωνα να “απαντάει” με τον Ν’ Λουντουλού, τον οποίο “νίκησε” ο Μένκα. Τελικά ένα λάθος στη μεσαία γραμμή ήταν αρκετό για να έρθει η ισοφάριση, με τον Κουσκουνά να “τροφοδοτεί” τον Μπαϊκαρά που με σουτ από πλάγια θέση ισοφάρισε στο 85′ για το τελικό 1-1.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για την απώλεια του Τάκη Λουκανίδη, που ξεκίνησε την πορεία του από τη Δόξα Δράμας.

Διαιτητής: Φουκάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Α. Δασκαλάκης (Ηρακλείου)-Κωτούλας (Κιλκίς)
Κίτρινες κάρτες: Τσεμπερίδης (28′), Ριζογιάννης (44′), Καλογέρης (62′), Ματοσύκας (83′), Σπυρόπουλος (87′)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Καλί (71′ Καπίας), Λιόνης, Τσεμπερίδης, Καλογέρης, Συμελίδης, Μπρίτο, Ν’ Λουντουλού (79′ Γκουγκούδης), Χασομέρης.

Δόξα Δράμας (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Όστοϊτς, Πεταυράκης, Ντατίδης (62′ Νατσιόπουλος), Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Αρναρέλλης (59′ Ματσούκας), Κουσκουνάς, Μαρκόπουλος (71′ Λίτσκας).