Με σπασμένα φρένα συνεχίζει ο Παναθηναϊκός

Μπάσκετ 1 Δεκεμβρίου 2019, 19:02

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να εντυπωσιάζει με νέο θύμα τον Κολοσσό τον οποίο συνέτριψε στη Ρόδο με το εμφατικό 103-69, σκοράροντας για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι πάνω από 100!

O Παναθηναϊκός έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα καταφέρνοντας να βάλει 32 πόντους στην πρώτη περίοδο. Μάλιστα έχτισε διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο εκμεταλλευόμενος και την ευστοχία του Φριντέτ (είχε 15 πόντους στο παιχνίδι χωρίς να χάσει σουτ). Καθοριστική η συμβολή στη διεύρυνση της διαφοράς και η αστοχία του Κολοσσού η οποία σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη δεν του έδωσαν δικαίωμα να μείνει κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με το σκορ να είναι στο 56-33 υπέρ του Τριφυλλιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρικ Πιτίνο έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες της ομάδας δοκιμάζοντας αρκετά διαφορετικά σχήματα με το ρυθμό να μην πέφτει βέβαια.

Η για-ακόμα-μια-φορά καλή μέρα του Παναθηναϊκού έξω από τα 6,75μ. του έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει όσον αφορά τη διαφορά με το τελικό 103-69 να μην χρίζει περαιτέρω ανάλυσης.

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 10, Τζάκσον 5 , Μωραΐτης 7, Ντάνιελς 7, Κρομά 22 (3), Μπρέιζελτον 2, Τσαλμπούρης, Πουλιανίτης 3 (1), Μπρούσεβιτς 3 (1), Καλογιαννίδης, Τουντζιαράκης 8, Παύλος 2.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 10, Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 13 (1), Φρεντέτ 15 (4/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καλάθης 5 (1), Ράις 17 (2), Παππάς 7 (1), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 12 (2), Γουάιλι 7, Μήτογλου 7 (1), Μπεντίλ.