Με ανατροπή το εισιτήριο για τους “8”

Χάλης Ιδομενέας | 14 Νοεμβρίου 2018, 18:30

O Ιδομενέας νίκησε τον Χάλη (2-1) και μαζί με το εισιτήριο της πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Χανίων πήρε παράλληλα και μία άτυπη "ρεβάνς" της ήττας του πρωταθλήματος πριν από δέκα μέρες.

Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν μάλιστα σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με τρεις κεφαλιές, με τον Χάλη να προηγείται και τον Ιδομενέα να γυρίζει το παιχνίδι.

Το ματς είχε μάλιστα ιδανική εκκίνηση για τον Χάλη που βρέθηκε στα πρώτα λεπτά μπροστά στο σκορ. Σκόρερ ήταν ο Παναγιώτης Μαναρώλης που “νίκησε” με κοντινή κεφαλιά τον Γύπαρη (0-1).

Ο Ιδομενέας έδειξε γρήγορη αντίδραση και μετά από οκτώ λεπτά έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία. Ο Πρέζια έκανε τη σέντρα και ο Βαϊγκούσης ήταν εκείνος που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας για να κάνει με τον ίδιο τρόπο το 1-1.

Το γκολ της νίκης σημειώθηκε στο δεύτερο μέρος για τους γηπεδούχους με πανομοιότυπο τρόπο, με τον Νικολάου να εκτελεί το κόρνερ αυτή τη φορά στο 63′ και τον Περδικάκη να χρίζεται σκόρερ του τελικού 2-1.

Διαιτητής: Γιαννουλάκης
Βοηθοί: Κωσταμένα – Καντεράκη

Ιδομενέας (Μάριος Σεργάκης): Γύπαρης, Αφράτης, Φυτίλης, Αγιασμενάκης, Βαρίκος, Τρουλλινός, Π. Βαϊγκούσης (46′ Ντουντουνάκης, 90′ Παπαδοκοκολάκης), Περδικάκης (88′ Καστρινάκης), Πενταράκης, Πρέζια (73′ Ευαγγέλου), Νικολάου

Χάλης (Παντελής Μαυρεδάκης): Τραχαλάκης, Κουφάκης, Σπαράκης (46′ Ξηρουχάκης), Κ. Μήτρου (70′ Χαιρετάκης), Ηλιάκης, Β. Σταφύλοβ, Μαυρομάτης (55′ Σαχμπαζίδης), Μαρκοδούνας, Μαυριγιαννάκης, Χαμζάι, Μαναρώλης