Με ανατροπή και Φιλιππίδη στις καθυστερήσεις το… τρίποντο παραμονής

Θησέας Ασπίδα | 21 Απριλίου 2018, 20:39

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ η Ασπίδα πέτυχε την ανατροπή και με "χρυσό" γκολ του Φιλιππίδη στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη με 3-2 απέναντι στον Θησέα, που ουσιαστικά την διατηρεί κατά πολύ μεγάλο ποσοστό στην κατηγορία.

Ένα ματς που ξεκίνησε με την Ασπίδα να χάνει την πρώτη καλή φάση με τον Φιλιππίδη και τον Βακάκη να τον σταματάει, ενώ η “απάντηση” του Θησέα στις ευκαιρίες ήρθε με το δοκάρι στο 25′ από το μακρινό σουτ του Μπολάνη. Τελικά ο τελευταίος λίγο αργότερα με κοντινή προβολή από κόρνερ του Στρατουδάκη έκανε το 0-1 για τον Θησέα, ενώ είχε ακόμα ένα δοκάρι ο σκόρερ πριν το ημίχρονο με εξ επαφής κοντινό πλασέ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά με δοκάρι για τον Μπολάνη που δεν μπόρεσε να κάνει το 0-2 σε ακόμα μία περίπτωση από πολύ κοντά στο 50′ και τελικά η Ασπίδα πέτυχε στη συνέχεια την ανατροπή μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Με εκτέλεση φάουλ του Τ. Μήτρου έγινε το 1-1 στο 55′, ενώ στο 59′ ξανά με εκτέλεση φάουλ αυτή την φορά από τον Φιλιππίδη που “κρέμασε” τον Βακάκη έκανε το 2-1.

Ο Θησέας είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-2 με τον Κελάκη στο 65′ του οποίου το πλασέ χτύπησε ξανά στο δοκάρι του Τσαγκάρη και την μπάλα να φεύγει στη συνέχεια άουτ, ενώ η ισοφάριση έγινε τελικά στο 70′, όταν από σέντρα-σουτ του Ν. Ανδρεαδάκη… και πάλι στο δοκάρι, ο επερχόμενος Μαρκάκης ήρθε να σπρώξει από πολύ κοντά την μπάλα στα δίχτυα σκοράροντας για 2ο σερί ματς προερχόμενος από τον πάγκο (2-2). Τελικά όλα κρίθηκαν στο φινάλε και στις καθυστερήσεις μετά από αντεπίθεση της Ασπίδας ο Φιλιππίδης βρέθηκε μόνος του στον κενό χώρο και πλάσαρε ιδανικά τον Βακάκη για το τελικό 3-2 που έδωσε και τη νίκη στο σύλλογο του Ναυστάθμου.

Ασπίδα (Μάνος Καλαμπακάκης): Τσαγκάρης, Τζόκας (46′ Καλυβιανάκης), Γκαβογιαννάκης, Β. Μήτρου, Μπάσκα (85′ Θεοδώρου), Ρουσκέτος, Τ. Μήτρου, Παπαδάκης, Κουρομιχελάκης (75′ Ματζορογεώργος), Φιλιππίδης (89′ Τσικουδάκης), Μπουζουνιεράκης

Θησέας (Βαγγέλης Ανδρεαδάκης): Βακάκης, Μαργιοκάϊ (80′ Ασλανίδης), Ψαρουδάκης, Κελάκης, Ντόϊ, Στρατουδάκης, Μαυρεδάκης (60′ Ζαχαριουδάκης), Μπολάνης, Γκ. Γκιόκα (40′ λ.τρ. Μαρκάκης), Ν. Ανδρεαδάκης (85′ Σεϊτανίδης), Παπαδημητρίου