Μία… ενδεκάδα γκολ η Επισκοπή στα Μισίρια

Γενικά Θέματα - Τοπικό 3 Οκτωβρίου 2019, 16:25

Στο τελευταίο της παιχνίδι για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ρεθύμνου η Επισκοπή πέτυχε εμφατική νίκη με 11-0 απέναντι στη Δόξα Πλατανέ, στα Μισίρια.

Το παιχνίδι αποτέλεσε μια καλή… προπόνηση εν όψει του εκτός έδρας αγώνα με τον Ρεθυμνιακό (06/10, 16:00), ο οποίος θα είναι και ο επόμενος αντίπαλος της Επισκοπής στο Κύπελλο ΕΠΣΡ, σε διπλούς αγώνες.

Στο 10′ από μπαλιά του Πολυχρόνη ο Γκιόκας με πλασέ άνοιξε το σκορ (0-1) και τα πράγματα έγιναν εύκολα από νωρίς για τους φιλοξενούμενους. Στο 20′ ο Μυρθιανός με εκτέλεση φάουλ “σημάδεψε” το δοκάρι. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Γκιόκα βρήκε σε σώματα αμυνομένων και στην επαναφορά ο Λίμα με σουτ από πλάγια θέση έκανε το 0-2. Στο 27′ από προσπάθεια του Νάνι ο Τσιριγώτης με σουτ σκόραρε για το 0-3, με τον Νάνι να κάνει ακόμα μία ενέργεια, τους αμυντικούς να μην απομακρύνουν αποτελεσματικά και τον Πολυχρόνη με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας (0-4). Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ακολούθησαν ακόμη δύο γκολ με τον Πολυχρόνη να σκοράρει ξανά, με σουτ, από “ασίστ” του Νάκα, στο 43′ και τον Νάνι στο 45′ με σουτ να σημειώνει το 0-6.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου από προσπάθεια και σέντρα του Νάνι ο Ξεπαπαδάκης με κεφαλιά πέτυχε το 0-7, για να κάνει το 0-8 στο 48′ ο Διγκόζης με σουτ, όπου η μπάλα προσέκρουσε πρώτα στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά από σέντρα του Ξεπαπαδάκη ο Γκιόκας πέτυχε με κεφαλιά το δεύτερο γκολ του. Δεύτερο γκολ και για τον Νάνι στο 62′ μετά από “ασίστ” του Ξεπαπαδάκη. Το σκορ έκλεισε στο 75′ ο Πίσπας “νικώντας” με δεύτερη προσπάθεια τον Κλάδο έπειτα από σέντρα του Νάκα.

Soubasakis vraveysi

Πριν τη σέντρα οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον άλλοτε ποδοσφαιριστή τους και νυν αρχηγό της Επισκοπής Δημήτρη Σουμπασάκη.

Διαιτητής: Συργούνη
Βοηθοί: Δασκαλομαρκάκης – Σαρρής.

Δόξα Πλατανέ (Γιάννης Τσαχάκης): Κλάδος, Δελήμπασης, Αρχοντάκης, Ξενοκαλάκης (55’ Κτιστόπουλος), Μαγιάφας, Θωμάκος (53’ Μπερνιδάκης), Ασουμανάκης,, Νικολιδάκης (75’ Κατσαμάς), Γιαννόπουλος (65’ Μανωλακάκης), Δημήτρη, Τζάνος.

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μανιαδάκης, Νάκας, Κούνστιτς, Μπρίτο (46’ Καλογεράκης), Μυρθιανός, Νίκιτς (46’ Ξεπαπαδάκης), Πολυχρόνης, Νάνι, Λίμα (46’ Διγκόζης), Γκιόκας, Τσιριγώτης (46’ Πίσπας).