Κόντρα σε Ρέθυμνο Cretan Kings ή Ηρακλή ο Κολοσσός

Μπάσκετ 14 Οκτωβρίου 2019, 19:46

Για τη 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος ο Κολοσσός επικράτησε με 73-56 του Λαυρίου και περιμένει την έκβαση της αναμέτρησης Ρέθυμνο Cretan Kings - Ηρακλής για να γνωρίσει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση με φόντο την πρόκριση στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι της Ρεθυμνιώτικης ομάδας με τον Ηρακλή θα πραγματοποιηθεί αύριο – Τρίτη στις τέσσερις και μισή το μεσημέρι (15/10, 16:30) στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”.

Όσον αφορά το ματς στο κλειστό της Καλλιθέας, το Λαύριο ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-14. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη δεύτερη περίοδο (ημίχρονο 33-33) και με επιμέρους σκορ 21-6 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

Ο Σταύρος Τουτζιαράκης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 15 λεπτά συμμετοχής ήταν ο κορυφαίος των νικητών. 15 σημείωσε και ο Ουότσον του Λαυρίου (με τρία τρίποντα). Με διψήφιο αριθμό πόντων και οι Λεγκίκας (13), Μπρούσεβιτς (11).

Δεκάλεπτα: 14-19, 33-33, 52-50, 73-56
Διαιτητές: Μάνος, Ανδριοκόπουλος, Τσώνος

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 5 (1), Τζάκσον 2, Πουλιανίτης 9 (1), Μπρούσεβιτς 11 (3), Σκλήβας, Καλογιαννίδης 3 (1), Μωραΐτης 6, Ντάνιελς 4, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 15, Παύλος 9 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 4 (1), Ουότσον 15 (3), Άλμαν 2, Μουράτος 2, Λεγκίκας 13 (2), Κουζέλογλου 5 (1), Περράκης 3 (1), Τσούκου 2, Τσιώκος, Ντεκόζι 2, Γερομιχαλός 4, Άουτλο 4 (1).

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της δεύτερης αγωνιστικής της Β’ φάσης του κυπέλλου Ελλάδας: