Κεμζούρα: Μας έδωσε πολλή ενέργεια ο Κόνιαρης

Μπάσκετ 12 Οκτωβρίου 2019, 13:24

Τα εύσημα, μεταξύ άλλων, και στον Αντώνη Κόνιαρη απένειμε μετά την πρώτη νίκη του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα απέναντι στη Βαλένθια (89-63), ο Κεστούτις Κεμζούρα.

Ο υπηρεσιακός προπονητής των “ερυθρόλευκων” εκθείασε τον Χανιώτη γκαρντ για την πολύ καλή παρουσία που είχε στο ντεμπούτο του στη μεγάλη διοργάνωση.

Ο Κόνιαρης έδωσε αρκετή ενέργεια στην άμυνα, αφού εκτός από τα 3 κλεψίματα που είχε ανάγκασε τους αντιπάλους του αρκετές φορές στο να υποπέσουν σε λάθη, ενώ παράλληλα όπως τόνισε και ο κόουτς Κεμζούρα βοήθησε πολύ και στην επίθεση.

Αναλυτικά το κομμάτι των δηλώσεων του Λιθουανού προπονητή για τον Αντώνη Κόνιαρη είναι το εξής:

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έκαναν εξαιρετική δουλειά όχι μόνο σήμερα, αλλά καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας στην προετοιμασία του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου εξαιρετικό μπάσκετ. Σίγουρα είμαι χαρούμενος για τη νίκη, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τα βελτιώσουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο θεωρώ πως χάσαμε τον δρόμο μας και δώσαμε δικαίωμα. Ίσως αν παίζαμε με κάποια άλλη ομάδα θα της δίναμε το δικαίωμα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ένας αγώνας μπάσκετ δεν διαρκεί ένα ημίχρονο, αλλά σαράντα λεπτά. Όλα τα παιδιά έπαιξαν καλά σήμερα, αλλά το γεγονός ότι είχαμε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων δείχνει πως παίξαμε ομαδικό μπάσκετ. Όλα τα παιδιά, όμως, πρόσφεραν. Ο Σπανούλης έκανε φοβερή δουλειά και ο Μιλουτίνοφ είναι κυρίαρχος. Για εκείνους, όμως, τέτοιες εμφανίσεις είναι συνηθισμένες. Θα ήθελα να πω για τον Κόνιαρη, ο οποίος στο ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα μας βοήθησε πάρα πολύ. Μας έδωσε πολλή ενέργεια, βοήθησε πολύ στην άμυνα, αλλά και στο πώς έτρεξε την ομάδα στην επίθεση. Θέλω να αδράξω την ευκαιρία την ευκαιρία και να πω πως αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη σε έναν σπουδαίο άνθρωπο και προπονητή, στον φίλο μου, Ντέιβιντ Μπλατ».