“Κανονιές” Πρίγιοβιτς και 2-0 στο ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Super League 1 23 Σεπτεμβρίου 2018, 22:21

Στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν, ο ΠΑΟΚ νίκησε στην Τούμπα την ΑΕΚ με 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πρίγιοβιτς, πανηγυρίζοντας έτσι την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη Σούπερ Λιγκ.

Οι Θεσσαλονικείς διατηρούνται στην κορυφή του πρωταθλήματος, ρίχνοντας από ‘κει τον αντίπαλό τους, που γνώρισε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό για τους δύο δικέφαλους, ενώ εκτός από τα δύο γκολ, υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, με την ΑΕΚ να έχει μάλιστα και δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη μεγάλη φάση με το δοκάρι του Λιβάγια στο 20′, ενώ το γκολ το πέτυχε τελικά ο ΠΑΟΚ στο 29′ με το άψογο τελείωμα του Πρίγιοβιτς που αξιοποίησε το μεγάλο λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ.

Το ημίχρονο έκλεισε με την μεγάλη απόκρουση του Πασχαλάκη που κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, στην κεφαλιά του Πόνσε στο 40′.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εξαιρετικά και το δεύτερο ημίχρονο και βρήκε το 2-0, με τον Μάτος να δίνει σέντρα πάρε-βάλε στον Πρίγιοβιτς ο οποίος με ακόμα ένα εκπληκτικό τελείωμα στην κίνηση, νίκησε ξανά τον Πασχαλάκη στο 59′.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και είχε ξανά δοκάρι μετά το σουτ του Μπακασέτα στο 62′, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να διατηρήσει τον έλεγχο αλλά και το προβάδισμα το οποίο του έδωσε τους τρεις βαθμούς μετά το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κάνιας, Μπίσεσβαρ (89′ Βερνλουμπ), Μαουρίσιο, Λημνιός (74′ Ζαμπά), Πέλκας (81′ Ελ Καντουρί), Πρίγιοβιτς

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Λόπες, Γαλανόπουλος (64′ Κλωναρίδης), Σιμόες (87′ Τσόσιτς), Πόνσε (70′ Γκάλο), Λιβάγια, Μπακασέτας, Μάνταλος