Ισοπαλία στις καθυστερήσεις στο ντέρμπι αιωνίων

Super League 1 11 Νοεμβρίου 2018, 23:06

Ο Ολυμπιακός δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, αλλά βρέθηκε να "κυνηγάει" το σκορ με το εκπληκτικό γκολ του Κάτσε, "σώζοντας" τελικά τον βαθμό στις καθυστερήσεις με το γκολ του Σισέ (1-1).

Το ματς “σημαδεύτηκε” από τον σοβαρό τραυματισμό του Διούδη, του οποίου “γύρισε η γλώσσα” και έχασε τις αισθήσεις του, με αποτέλεσμα να επικρατεί “παγωμάρα” στο Καραϊσκάκη, σε φάση όπου ακυρώθηκε το γκολ του Χριστοδουλόπουλου, λόγω της… προσγείωσης του Νάτχο στο κεφάλι του άτυχου τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

OSFP PAO travmastismos Dioudis

Ο Κάτσε με εκπληκτικό γκολ στο 61′ πέτυχε το 0-1 σε μια από τις σπάνιες φάσεις των “πράσινων” (3 τελικές στο ματς), ενώ στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας αρχικά δοκάρι με τον Ελαμπντελαουί (87′). Τελικά στο 90+5′ από γέμισμα του Καμαρά και κεφαλιά του Ελαμπντελαουί ο Σισέ (που έπαιξε ως επιθετικός στα τελευταία λεπτά) σκόραρε σε κενή εστία για το 1-1.

Διαιτητής: Γιάκοτετ (Ελβετία)
Βοηθοί: Κοεμπέλ – Γιόμπιν (Ελβετία)
4ος διαιτητής: Σκουλάς (Θεσσαλίας)

Κίτρινες κάρτες: Νάτχο (51′), Μαυρομμάτης (73′), Κότσαρης (90′), Γιόχανσον (90+1′), Κάτσε (90+2′)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Βούκοβιτς, Κούτρης, Μπουχαλάκης (63′ Μάνος), Γκιγιέρμε, Νάτχο (77′ Καμαρά), Φορτούνης, Ποντένσε, Χασάν (46′ λ.τρ. Χριστοδουλόπουλος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης (52′ λ.τρ. Κότσαρης), Γιόχανσον, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (73′ λ.τρ. Πούγγουρας), Ινσούα, Κάτσε, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (70′ Μουνιέ), Μακέντα.