“Θύμα” ανατροπής στις καθυστερήσεις ο Αστέρας

Ποδόσφαιρο 26 Ιουλίου 2018, 23:42

Ο Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε στο Εδιμβούργο με 2-0 της Χιμπέρνιαν, αλλά τελικά έπεσε "θύμα" ανατροπής, δεχόμενος το τρίτο γκολ (3-2) στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ακόμη κι έτσι με τα δύο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε έχει ελπίδες πρόκρισης στη ρεβάνς του “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”.

Ο Κυριακόπουλος ήταν το πρόσωπο του ματς για τον Αστέρα, αφού παρότι κάλυπτε το αριστερό άκρο της άμυνας κατάφερε να πετύχει και τα δύο γκολ. Στο 12′ σκόραρε με σουτ έπειτα από ασίστ του Τσιλιανίδη και στο 35′ με δυνατό σουτ έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Μανιά.

Η αντίδραση της σκωτσέζικης ομάδας ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Αμπρόουζ να μειώνει στο 63′ και Γκρέι να ισοφαρίζει στο 77′.

Στο 83′ ο Πασαλίδης άφησε τον Αστέρα με δέκα παίκτες (δεύτερη κίτρινη) και τελικά στο τέλος η ομάδα του “λύγισε”, με τον Κάμπερι να πετυχαίνει το 3-2 στο 90+3′.

Χιμπέρνιαν (Νιλ Λένον): Μπογκντάν, Γουίτακερ (46′ Γκρέι), Χάνλον (90+4′ Πορτέους), ΜακΓκιν, Σλίβκα, Μπόιλ, Μάλλαν, Στίβενσον, Καμπέρι, ΜακΓκρέγκορ, Αμπρόουζ.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μπελόκ (56′ Ρόλε), Καλτσάς (77′ Άνχελ), Μουνάφο, Τσιλιανίδης (87′ Χριστόπουλος), Μανιάς