Η Λάρισα την πρωτοβουλία ο Ατρόμητος το τρίποντο

Super League 1 15 Δεκεμβρίου 2019, 18:52

Ο Ατρόμητος κατάφερε να προηγηθεί πριν το 20’ με 2-0 δεν ξαναέκανε φάση, η Λάρισα μείωσε πριν τελειώσει το ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω με την ομάδα του Περιστερίου να πανηγυρίζει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Αν δεν υπήρχε το τελικό σκορ γραμμένο κάπου η Λάρισα θα φαινόταν η αδιαφιλονίκητη επικρατούσα ομάδα στο παιχνίδι όμως ο Ατρόμητος ήταν αποτελεσματικός και απέδρασε από την AEL FC Arena με το τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5’ όταν ο Μανούσος έκανε το γέμισμα, με την άμυνα της Λάρισας να αποκρούει ασθενώς και τον Ούμπιδες να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Η Λάρισα βγήκε στη κόντρα, πίεσε για την ισοφάριση αλλά το αποτέλεσμα ήταν να δεχτεί και δεύτερο γκολ στο 20’ με τον Ουγκράι ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά μετά από σέντρα του Μανούσου και πάλι.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν με τον Μέγιερι να δέχεται συνεχώς πίεση και να καταφέρνουν να μειώσουν το σκορ από το σημείο του πέναλτι μετά από χέρι του Βέλλιου με τον Φατιόν να κάνει το 1-2 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν καλύτερη και στο δεύτερο μέρος, η Λάρισα παρουσιάστηκε πιο επιθετική πάλεψε για την ισοφάριση, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με το τελικό 2-1 υπέρ του Ατρομήτου.

Κίτρινες Κάρτες: 37’ Φατιόν, 44’ Καρανίκας, 44’ Μαντσόν, 53’ Βέλλιος, 69’ Βιεϊρά

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτωλοακαρνανίας) – Κουρομπύλια (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Λάρισα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Σεσεροβιτς), Μόρας, Καρανίκας, Ασούμπρε, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (70′ Μπούστος), Φατιόν (46′ Ντάουντα), Στάνκοβιτς

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Ρισβάνης, Κατράνης, Γούτας, Κιβρακίδης, Ουγκράι (53′ Ρόσα), Βέλλιος (60′ Γιακουμάκης), Μανούσος, Ανδρούτσος (76′ Μπαένα), Ούμπιδες, Μάντσον