Εχασε την ευκαιρία – Ηττα στην Αλικαρνασσό (2-1)

Χανιά | 10 Μαρτίου 2019, 18:13

Παρότι προηγήθηκε στην Αλικαρνασσό, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός δεν κατάφερε να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα, γνωρίζοντας την ήττα από τον Ηρόδοτο με 2-1.

planakis

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 86ο λεπτό όταν μετά από αδράνεια σε μεσαία γραμμή και άμυνα της χανιώτικης ομάδας, ο Πίντο με ατομική προσπάθεια και πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Παρ’ όλα αυτά, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο χρόνο των καθυστερήσεων ν’ αποσπάσει τουλάχιστον την ισοπαλία όταν ο Γραικός έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του Αποστολόπουλου. Επίσης, πριν το νικητήριο γκολ του Ηροδότου, στο 70′, χάθηκε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, με τον Tεγούση να βρίσκεται μόνος στα καρέ του Ηροδότου, αλλά να πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό, από την προσπάθεια και του σουτ του Αρναρέλλη, με τη μπάλα παίρνει να περίεργα φάλτσα και να καταλήγει στα δίχτυα, ενώ το 1-1 για τον Ηρόδοτο ήρθε στο 77′ μετά το κόρνερ του Ηλιάδη και του σουτ του Ζαμπορόβσκι.

Οι φάσεις του αγώνα

4′ Καλή ευκαιρία από γύρισμα του Παπαχρήστου σουτ του Αρναρέλλη άουτ.
7′ Φάουλ του Καραγιάννη η μπάλα περνάει από Αρναρέλλη και Φαζό χωρίς να μπορέσουν να τη βρουν.
11′ Κόρνερ του Ηλιάδη ο Μουκίδης από κοντά με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
16′ ΓΚΟΛ: Ο Αρναρέλλης από πλάγια θέση επιχειρεί σέντρα η μπάλα παίρνει περίεργα φάλτσα και καταλήγει στα δίχτυα (0-1).
21′ Σέντρα του Καραγιάννη διαμαρτυρίες για χέρι του Γραικού.
22′ Πάσα του Γκούφα σουτ του Μπαρέττα άουτ.
23′ Σουτ του Ηλιάδη μπλοκάρει ο Παπαδόπουλος.
27′ Από πάσα του Μπαρέττα ο Κονέ σουτάρει από πλάγια θέση και ο Παπαδόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.
41′ Μπαλιά του Βρεττού ο Αποστολόπουλος “πατάει” περιοχή και σουτάρει και από κόντρα στον Αργκιλέσι η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
42′ Κόρνερ του Καραγιάννη κεφαλιά του Κάσσου ο Αρναρέλλης με νέα κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
54′ Σουτ του Κονέ άουτ.
65′ Μπαλιά του Γιαλούση ο Παπαδόπουλος διώχνει προ του Κονέ.
70′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Τεγούση από πάσα του Βρεττού βγαίνει μόνος αλλά πλασάρει στο οριζόντιο δοκάρι.
77′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Ηλιάδη ο Σελινιωτάκης διώχνει και ο Ζαμπορόβσκι με σουτ που κοντράρει σε αμυνόμενους στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-1).
86′ ΓΚΟΛ: Αδράνεια σε μεσαία γραμμή και άμυνα, ο Πίντο με ατομική προσπάθεια και πλασέ κάνει το 2-1.
90+1′ Μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Χαλκιαδάκη ο Αποστολόπουλος πλασάρει αλλά ο Γραικός διώχνει στη γραμμή.

Διαιτητής: Δραγούσης (Κιλκίς). Βοηθοί: Αϊναλής (Μακεδονίας) – Καρβούνης (Μεσσηνίας), 4ος διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)

Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Τσιλιγγίρης, Γραικός, Τουγλής, Γιαλούσης, Ανδρέου, Μουκίδης, Αργκιλέσι (46′ Ζαμπορόβσκι), Γκούφας (66′ Πίντο), Ηλιάδης, Μπαρέττας, Κονέ (87′ λ. τρ. Χατζηλιάδης)

ΑΟΧ-Κισσαμικός (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Κάσσος, Τόλι, Φαζός, Σισέ, Παπαχρήστος (73′ λ. τρ. Αρναούτογλου), Σελινιωτάκης, Βρεττός, Καραγιάννης (64′ Τεγούσης), Αρναρέλλης (46′ λ. τρ. Χαλκιαδάκης), Αποστολόπουλος.