Εφηβοι: Μόνο το Ηράκλειο το 3Χ3 – Ο ΑΟΚ το χανιώτικο ντέρμπι

ΕΚΑΣΚ | 15 Οκτωβρίου 2019, 18:45

Το Ηράκλειο είναι η μόνη ομάδα που συνεχίζει με το απόλυτο νικών στην Α' Κατηγορία των Εφήβων έπειτα από τη διεξαγωγή της 3ης αγωνιστικής του αντίστοιχου πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚ.

Το χανιώτικο ντέρμπι είχε μεγάλο νικητή τον ΑΟΚ Χανιά, ο οποίος έπειτα από συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε με 78-75 του Κύδωνα. Νίκες και Εργοτέλη, ΟΦΗ, ΟΑ Χανίων.

Στη Β’ Κατηγορία η Ιεράπετρα πήρε τη 2η νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, το Δειλινό υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα το Ακρωτήρι, η Πεδιάδα διπλασίασε τις νίκες της, ενώ “σεφτέ” έκανε ο Τηγανίτης.

Αναλυτικά τα στοιχεία των αγώνων από το kritikobasket:

3η αγωνιστική
Α’ Κατηγορία
Ηράκλειο-ΑΟΑΝ 85-53
Κύδων-ΑΟΚ Χανιά 75-78
Ανδρογέας-Εργοτέλης 67-74
ΑΓΟΡ-ΟΦΗ 59-63
ΟΑΧ-Ηρόδοτος 72-53

Ανδρογέας-Εργοτέλης 67-74
Διαιτητές: Τσικριτσάκης-Δασκαλάκης
Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-42, 50-56, 67-74

Ανδρογέας (Δημητριάδης): Σηφάκης Ι. 14 (2), Παγωνίδης 13, Ξηρουχάκης Μ., Τσιμπιμπάκης 1, Κοντόσης 3, Βουιδασκής, Μπαγλάνης 15 (2), Κοσμαδάκης, Σκουλούδης 2, Μυλωνάκης, Αντιφιλιώτης 6 (1), Νταής 13.

Εργοτέλης (Τούσας): Καραπαάνος Α., 6 (1), Κατεργιανάκης 10 (1), Διαλεκτάκης, Μελιδονιώτης 2, Ηλιάκης 3, Λαγουδάκης 12, Μήτσιας 8 (1), Αντωνακάκης 4, Κουντούρης , Βαράκλας 14 (2), Καραπάνος Κ. 2, Κοκκίνης 13 (2).

ΑΓΟΡ-ΟΦΗ 59-63
Διαιτητές: Καθαράκης-Σταμάτης
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 15-21, 13-15, 20-11

ΑΓΟΡ (Μπαλάφας): Καψάλης 17 (2), Ρονάλντο 11, Σταματάκης 2, Μπουραλέξης, Κωσταντινίδης 2, Βαλμάς 17, Χριστοδημητρόπουλος, Κοσταμπασίλης, Κοτσόκολος 2, Λουσμάνης 8, Λεμονάκης, Μανετάκης.

ΟΦΗ (Γιαλούση): Σαμπάνης 2, Μυλωνάκης, Βλαχάκης 8 (2), Μαλλιαράκης 19, Περβολαράκης 1, Κοκοσάλης 12, Καμπάκας 4, Παπαδάκης 2, Τσούρας 2, Φανουράκης 10, Μαράκης, Σπυριδάκης 3 (1).

Ηράκλειο-ΑΟΑΝ 85-53
Διαιτητές: Χιωτάκης-Αϊβαλιώτης
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 21-14, 27-7, 18-17

Ηράκλειο (Μακράκης): Κατσούρι 6, Αυγουστινάτος 8, Περαντωνάκης 6 (2), Βαμβουκάκης 16 (2), Λίσλεβαντ 2, Κουβαράκης 7, Κατσαράκης 1, Γκίζης 18 (1), Καραδεμήρης, Κουκιαδάκης 11, Κατσαμάνης 1, Καρεφυλάκης 9 (1).

ΑΟΑΝ (Μουλιανιτάκης): Σηφάκης 2, Μαστοράκης 2, Μπουτσάκης 19 (3), Τουτουδάκης 2, Λαβδάκης, Κοζύρης 8, Γιαντουβάκης 20 (1).

ΟΑΧ-Ηρόδοτος 72-53
Διαιτητές: Καμπίτσης-Σταυρουλάκης
Τα δεκάλεπτα: 20-25, 14-07, 21-8, 17-13

ΟΑΧ (Κατσιάνος): Πυροβολάκης, Μπολανάκης, Τσισμενάκης, Καπαδουκάκης, Λυβιάκης 22 (2), Γεωργιάδης 17 (3), Καζάνης Π. 12 (2), Γιακουμάκης, Μαζάνης, Στυλιανός 5, Χιωτάκης 16 (3).

Ηρόδοτος (Νασούφης): Γαργανουράκης, Δοξαστάκης, Κοπιδάκης 7, Λαμπράκης 6 (2), Τσιναρίδης 4, Μανασσάκης 13 (1), Καραγιαννάκης 4, Μαυράκης 2, Καραγιαννάκης Σ. 14, Μανουσάκης 3 (1).

Η βαθμολογία
1.Ηράκλειο 6 (3-0)
2.ΑΓΟΡ 5 (2-1)
-.ΟΦΗ 5 (2-1)
-.ΑΟΚ Χανιά 5 (2-1)
-.ΟΑΧ 5 (2-1)
6.Ανδρογέας 4 (1-2)
-.Ηρόδοτος 4 (1-2)
-.Κύδων 4 (1-2)
-.Εργοτέλης 4 (1-2)
10.ΑΟΑΝ 3 (0-3)

Η επόμενη αγωνιστική (4η)
Κυριακή 20 Οκτωβρίου
14:00 Εργοτέλης-Κύδων στο κλ. Ν. Αλικαρνασσού
14:30 ΑΟΚ Χανιά-Ηράκλειο στο κλ. Κλαδισού
16:00 ΑΟΑΝ-Ηρόδοτος στο κλ. Αγ. Νικολάου
18:00 ΟΦΗ-Ανδρογέας στο κλ. ΒΑΚ
18:00 ΑΓΟΡ-ΟΑΧ στο κλ. Ρεθύμνου

Ierapetra efivoi

Β’ Κατηγορία
Τηγανίτης-Πλατανιάς 58-37
Πεδιάδα-Ακ. Ρεθυμνου 62-57
Ακρωτήρι-Δειλινό 58-65
Σητειακός-Ιεράπετρα 49-103

Η βαθμολογία
1.Δειλινό 5 (2-1)
-.Ακρωτήρι 5 (2-1)
-.Πεδιάδα 5 (2-1)
4.Μεσσαρά* 4 (2-0)
-.ΑΟΚ Ιεράπετρας* 4 (2-0)
-.Ακαδημία Ρεθύμνου 4 (1-2)
7.Σητειακός 3 (0-3)
-.Τηγανίτης* 3 (1-1)
9.ΑΕ Πλατανιάς 3 (0-3)

Η επόμενη αγωνιστική (4η)
Κυριακή 20 Οκτωβρίου
12:00 Δειλινό-Πεδιάδα στο κλ. Αλικαρνασσού
13:00 ΑΕ Πλατανιάς-Μεσσαρά στο κλ. Ταυρωνίτη
14:00 Ακ. Ρεθύμνου-Τηγανίτης στο κλ. Ρεθύμνου
15:30 ΑΟΚ Ιεράπετρα-Ακρωτήρι στο κλ. Ιεράπετρας

 

zgas

Rabona ad