Επιστροφή στις νίκες για Ξάνθη

Super League 1 1 Δεκεμβρίου 2019, 21:22

Η Ξάνθη χρειάστηκε να περιμένει 5 αγωνιστικές για να επιστρέψει σε νικηφόρα αποτελέσματα, επικράτησε του Ατρομήτου με 1-0 και έπιασε τον ΟΦΗ στη τρίτη θέση της βαθμολογίας της Super League 1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ουσιαστικές ευκαιρίες στις δύο περιοχές και παρά το ότι έφταναν μέχρι εκεί δεν μετέτρεψαν τις προϋποθέσεις σε προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ με τρεις φάσεις συνολικά και για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη πίεσε με τον Τζουρίσκοβιτς να κερδίζει πέναλντι αφού ανετράπη από τον Χαρίση. Ο Εντουάρντο ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 1-0 για τους Ακρίτες. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αντιδράσει, έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Μανούσο λίγα λεπτά αργότερα ενώ η ομάδα του Περιστερίου διαμαρτύρεται για μη υπόδειξη πέναλντι σε ανατροπή του Γιακουμάκη.

Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού με την Ξάνθη να ισοβαθμεί πλέον με τον ΟΦΗ στη τρίτη θέση.

Διαιτητής: Φώτης Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Νικόλαος Δημόπουλος (Φλώρινας), Θεόδωρος Τζιουβάρας (Κοζάνης)
4ος διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Ξάνθη (Κόλτσης-Σιδερίδης): Άμποντ, Στάρτζεον, Φασίδης, Κοβάτσεβιτς, Τζουρίτσκοβιτς, Μαλεζάς, Εντουάρντο (84’ Ντε Λούκας), Ρενέλα (65’ Μπαριέντος), Καρασαλίδης, Τερκί (55’ Καμαρά), Σόσα.

Ατρόμητος (Κορακάκης-Οφρυδόπουλος): Μέγερι, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Μπαένα (83’ Ούμπιντες), Χαρίσης, Μανούσος, Ανδρούτσος (68’ Ρόσα), Ενσικουλού, Βέλλιος (54’ Γιακουμάκης).