Εντός έδρα ήττα για ΟΦΗ από Μαρούσι

Μπάσκετ 1 Δεκεμβρίου 2019, 22:17

Εντός έδρας ήττα για τον ΟΦΗ από Μαρούσι (91-83) για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής. «Να ξεχάσουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι» ζητά ο τεχνικός της Κρητικής ομάδας, Βασίλης Ράλλης.

Η αναμέτρηση στα “Δύο Αοράκια” ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά της. Ο ΟΦΗ είχε το προβάδισμα στο ξεκίνημα “κλείνοντας” την πρώτη περίοδο στο +5 (22-17). Με ισοπαλία (41-41) ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα (με τον ΟΦΗ όμως πάντα “μέσα” στο παιχνίδι), το οποίο συντήρησαν μέχρι τέλους για να φθάσουν στη νίκη με 91-83.

Μποχωρίδης (17), Μπουμπάρης (15), Λιανός (15) και Πετράκης (11) είχαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς ΟΦΗ, ενώ από πλευράς νικητών ξεχώρισε ο Γκαγκαλούδης που σημείωσε 30 (με 5 τρίποντα).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι άνθρωποι του ΟΦΗ πνέουν τα μένεα για τους διαιτητές Διαμαντή – Λαμπίρη – Λεβεντάκο. Μετά το τέλος του αγώνα ο τεχνικός της Κρητικής ομάδας, Βασίλης Ράλλης, δήλωσε:

«Πρέπει να προχωρήσουμε παρακάτω, να ξεχάσουμε το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ευτυχώς ή δυστυχώς συμβαίνουν αυτά στο ελληνικό μπάσκετ. Το σημερινό είναι άνευ σχολιασμού. Πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι. Τα Μελίσσια είναι μια ομάδα που ανεβήκαμε μαζί στην κατηγορία. Έχει καλό προπονητή, καλή έδρα, είναι πολύ καλή δουλεμένη ομάδα. Εύχομαι και ελπίζω να είμαστε έτοιμοι αγωνιστικά και να μην συμβεί κάτι άλλο που να επηρεάσει το παιχνίδι.»

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 41-41, 63-66, 83-91

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 17 (3), Λιανός 15 (3), Πετράκης 11 (1), Μπουμπάρης 15, Καραδολάμης 8, Τσερκιτζόγλου 1, Αγαπιάδης 6 (1), Τασίουδης 6, Πάλλης 4, Καραθωμάς.

ΓΣ Αμαρουσίου (Σκαραφίγκας): Διαμαντόπουλος 3 (1), Λάππας 9 (2), Γκαγκαλούδης 30 (5), Γιαννακόπουλος, Λιούμης, Κούλιος, Δούκας 8 (2), Παπαγεωργόπουλος 10 (1), Ξυδάς 12 (1), Μπακέας, Σπηλιόπουλος 11 (3).