Δύσκολο πέρασμα από το Λαύριο για Ολυμπιακό

Μπάσκετ 11 Μαρτίου 2019, 19:51

Το Λαύριο "φλέρταρε" με μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά οι "ερυθρόλευκοι" στο τέλος βρήκαν τις λύσεις και επικράτησαν με 81-76.

Με τον αγώνα αυτόν την Καθαρά Δευτέρα ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με 32-34, για να πάρει προσωρινά προβάδισμα ο Ολυμπιακός (37-38) με “τρίποντες” λύσεις από Γουέμπερ (2) και Γκος, αλλά το Λαύριο τελικά πήγε στ’ αποδυτήρια με υπέρ του σκορ (44-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, με το Λαύριο να φτάνει στο +7 (51-44) και τον Ολυμπιακό να “απαντάει” με 57-61 και 61-65. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά (66-65), για να γίνει το σκο 68-72 με πέντε σερί πόντους του Σπανούλη.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και το Λαύριο “πίστεψε” στη μεγάλη νίκη με τρίποντο του Λούντζη και δύο βολές του Μιλόσεβιτς για το 75-74. Ο Πρίντεζης με 1/2 βολές ισοφάρισε, ο Γκος στη συνέχεια έκανε λάθος, που δεν εκμεταλλεύτηκαν όμως οι γηπεδούχοι. Με καλάθι του Γουέμπερ ο Ολυμπιακός πήρε “κεφάλι” στο σκορ (75-77), με τον Μιλόσεβιτς να μην μπορεί να ισοφαρίσει από τη γραμμή των βολών (1/2). Ακολούθησαν 1/2 βολές από τον Γουέμπερ και η χαμένη ευκαιρία με τον Κουζέλογλου για την ισοφάριση. Τελικά με τρεις βολές από Μιλουτίνοφ (1) και Γκος (2) “γράφτηκε” το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-40, 61-65, 76-81

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 11 (1), Κουζέλογλου, Λαμπ 16 (3), Μπιούφορντ 7 (1), Γουίτι 6, Μαστρογιαννόπουλος 4, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Μιλόσεβιτς 11, Κακλαμανάκης 12, Νίξον 4.

Ολυμπιακός (Ντέιβιντ Μπλατ): Βεζένκοβ 3 (1), Μιλουτίνοβ 7 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Γουέμπερ 14 (2), Πρίντεζης 18 (1), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 12 (2), Μάντζαρης 2, Τουπάν, ΛεΝτέι 4.