“Διπλό” για τη Σπάθα στα Νεροκούρου (pics)

Σπάθα Ηρακλής Νεροκούρου | 19 Νοε 2018, 21:10

Με "διπλό" για τη Σπάθα μέσα στα Νεροκούρου επί του Ηρακλή ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα το βράδυ η 11η αγωνιστική στην Α' ΕΠΣ Χανίων. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Κολυμβαρίου επικράτησε με σκορ 3-2.

fasi

kissanakis

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με τον Kισσανάκη στο 3′ (πάνω), ενώ ο Γιαννακούρος ήταν εκείνος που ισοφάρισε για τον Ηρακλή σε 1-1 στο 25′. Αυτό ήταν και το σκορ που ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος και ενώ η Σπάθα κατάφερε πολύ γρήγορα στο ξεκίνημα της επανάληψης και πιο συγκεκριμένα στο 48′ να πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ, μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ηρακλή και τον Νεκτάριο Βαρουξάκη να στέλνει τη μπάλα στην κενή εστία (2-1).

Στο 55′ ο Κουδέρης άφησε τη Σπάθα με παίκτη λιγότερο, πιάνοντας τη μπάλα με τα χέρια σε φάση που ζήτησε πέναλτι μέσα στην περιοχή, αντικρίζοντας έτσι την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τσαγκαράκη. Παρ’ όλα αυτά ακόμα και έτσι η Σπάθα έφτασε στο 1-3 στο 60′. “Δράστης” ο Γιάννης Βαρουξάκης ο οποίος με ατομική ενέργεια κέρδισε αυτή τη φορά το πέναλτι μετά από μαρκάρισμα που δέχτηκε εντός περιοχής, με τον ίδιο να είναι εύστοχος από τα έντεκα βήματα (κάτω).

varouxakis penalti

varouxakis goal

Το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια ο Ηρακλής από την πίεση που άσκησε, ήταν να μειώσει με τον Λαφαζάνη στο 84′, με μία πολύ ωραία ενέργεια και διαγώνιο σουτ το οποίο κατέληξε στο βάθος της εστίας του Μυφτάρι (3-2).

Οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια, το πρώτο με τον Γιάννη Βαρουξάκη στο πρώτο μέρος και το άλλο στο δεύτερο ημίχρονο σε δυνατό φάουλ του Νεκτάριου Βαρουξάκη.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Τσιλίκας-Βερυκάκης

Ηρακλής Νεροκούρου (Σπύρος Γαλάνης): Πετράκης, Κακαράς, Κουτράκης (77′ Δόβελος), Κοντόπουλος, Αμαξόπουλος (86′ Γουβιανάκης), Κουτούζος, Κουτράκης, Α. Παπαδημητρίου, Γ. Παπαδημητρίου (81′ Λαφαζάνης), Νικολόπουλος, Τσιριβάκος, Γιαννακούρος

Σπάθα (Βαγγέλης Αγγελάκης): Ε. Μυφτάρι, Τερεράκης, Mατζοράκης (46′ Τζουγκράκης), Μακράκης, Ροδοκανάκης, Γλεντουσάκης, Ηροδότου (84′ Σκορδύλης), Κουδέρης, Κισσανάκης (75′ Κ. Μυφτάρι), Ν. Βαρουξάκης (90′ Κατσιφαράκης), Ι. Βαρουξάκης