Δεν τα κατάφερε η Εθνική, ήττα από το Βέλγιο

Χάντμπολ 5 Ιανουαρίου 2018, 0:49

Η Εθνική Ανδρών υπέστη την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τον 5ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2019, με 33-28 από το Βέλγιο, στην πόλη Λουβέν.

Η Εθνική ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και προηγήθηκε 8-6 και 9-7, αλλά στη συνέχεια το Βέλγιο, έχοντας και τον τερματοφύλακα Λέτενς σε καλή μέρα (απέκρουσε και τρία πέναλτι) ανέκαμψαν και έκλεισαν το ημίχρονο στο 20-16. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να ξεφύγουν με 30-19, με την Εθνική απλά να “μαζεύει” τη διαφορά της ήττα της.

Στη σύνθεση του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος ήταν και ο Χανιώτης αθλητής Μανώλης Λαδάκης.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-8, 10-9, 14-13, 20-16 (ημίχρονο), 22-16, 25-17, 28-19, 31-21, 31-23, 33-28

Βέλγιο (Γερίμ Σιλλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν 2, Τ. Μπολέρς 4, Ντέβις, Καουβενμπέργκς, Ρόμπινς 5, Ντενέρ, Καντέ, Ντανς 2, Νέβιλ, Κετζιορά 8, Βάνκοσεν, Ν. Μπολέρς 5, Κεριμί 3, Ντε Μπέλε 3.

Ελλάδα (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραϊτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 2, Μάλλιος 5, Λοίζος 1, Κρητικός 4, Μπουκοβίνας, Δομπρής 3, Τζηράς 1, Ιωάννου 4, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 4, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Ζαμπούνης 1.

Διαιτητές: Μανέα- Ιλιέσκου (Ρουμανία), Παρατηρητής: Κονσεισάο (Πορτογαλία)
Δίλεπτα: 1-4, Πέναλτι: 3/4-3/7