Δεν είχε νικητή το ντέρμπι κορυφής (pics)

Παλαιόχωρα Απόλλων | 19 Οκτωβρίου 2019, 17:47

To μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Απόλλωνα και Παλαιόχωρα δεν ανέδειξε νικητή. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με ισοπαλία 1-1 και μετά το πέρας και της 6ης αγωνιστικής θα βρίσκονται "παρέα" στην κορυφή της Α' κατηγορίας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

To πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στα μετόπισθεν. Ετσι, δε δημιουργήθηκαν φάσεις μπροστά σις δύο εστίες, ωστόσο το τελευταίο δεκάλεπτο έκρυβε δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα!

Στο 34′ ο Απόλλων πήρε προβάδισμα μετά από σέντρα του Κυτράκη και παρέμβαση του Μάνου Ψαράκη, ενώ στην εκπνοή του ημιχρόνου η Παλαιόχωρα ισοφάρισε, όταν από πάσα του Μανουσάκη, ο Λαλάς πέτυχε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρξαν εξίσου οι μεγάλες φάσεις, με την κάθε ομάδα να σπαταλά από μία σπουδαία ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. Η πρώτη ήταν για την Παλαιόχωρα με τον Χουσεΐνογλου στο 59′ και η δεύτερη για τον Απόλλωνα στο 75′ μετά από απίθανη φάση διαρκείας.

psarakis m aggelidis

maragoudakis theodorakis

maragoudakis aggelidis

xouseinoglou

Tο “ΦΙΛΜ” του αγώνα:

20′ Eπικίνδυνη σέντρα του Ταταράκη στην καρδιά της άμυνας, η μπάλα περνάει από όλους
34′ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Κυτράκη μέσα στην περιοχή, η μπάλα περνάει από όλους με τον Μαν. Ψαράκη να τη βρίσκει πριν καταλήξει στα δίχτυα του Κούμπα για το 1-0
45′ ΓΚΟΛ: Κάθετη πάσα του Μανουσάκη, o Λαλάς βγαίνει απέναντι από τον Παγιαλάκη και ισοφαρίζει σε 1-1
59′ Μεγάλη φάση για την Παλαιόχωρα, ο Χουσεΐνογλου βγαίνει απέναντι από τον Παγιαλάκη, αλλά στέλνει τη μπάλα έξω από τα δοκάρια
75′ Μοναδική φάση αυτή τη φορά για τον Απόλλωνα, σε φάση διαρκείας μέσα στην μικρή περιοχή δεν μπόρεσαν οι παίκτες του Απόλλωνα να σκοράρουν
82′ Νέα εξαιρετική σέντρα του Γαλανίδη, ο Παπαδάκης μόνος του μέσα στην περιοχή δε μπορεί να βρει στόχο με το κεφάλι

Διαιτητής: Π. Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Μαρνέζος – Μαυρεδάκης
4ος διαιτητής: Κουρκουμελάκης

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Παγιαλάκης, Γαλανίδης, Καραμπινάκης, Νταγκουνάκης, Ταταράκης, Παντελακάκης (11′ λ.τρ. Μαραγκουδάκης), Τραγούδας (7′ λ.τρ. Τσόλης, 80′ λ.τρ. Πατελάκης), Παπαδάκης, Κυτράκης, Ακ. Ψαράκης (71′ Μαρκουλάκης), Μαν. Ψαράκης

Παλαιόχωρα (Τάκης Διακάκης): Κούμπας, Κοντάκης (46′ Aθανασιάδης), Δόνες, Ζαφειρίου, Αγγελίδης, Θεοδωράκης (83′ Λιτσαρδάκης), Λαλάς, Τζαγκαράκης (90′ Κούζιο), Μανουσάκης, Τσάτσος (80′ Λίτσος), Χουσεΐνογλου