“Βαριά” ήττα για το Ρέθυμνο

Μπάσκετ 11 Απριλίου 2018, 17:48

Το Ρέθυμνο Cretan Kings υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό για την 22η αγωνιστική της Basket League και δεν απέφυγε τη… βαριά ήττα, καθώς έχασε 69-103.

Οι “βασιλιάδες”… άντεξαν μόνο για ένα δεκάλεπτο, καθώς από τη δεύτερη περίοδο και μετά οι “πράσινοι” έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ. Το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα, βέβαια, μπήκε καλά στο ματς, βάδιζε χέρι-χέρι στο σκορ με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και στο 10’ ήταν πίσω 21-23.

Στη συνέχεια, πάντως, οι νικητές… πάτησαν γκάζι και στο 13’ έφτασαν στο +10 (24-34). Όσο περνούσε, μάλιστα, η ώρα άνοιγαν την… ψαλίδα, που έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους στο 19’ (35-55) για να κλείσει το ημίχρονο 39-58.

Η επανάληψη, επομένως, απέκτησε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, να μη… ρίχνει ρυθμούς. Μ’ ένα υπέρ του 0-13 προηγήθηκε 42-73 στο 24’, ενώ πέρασε ακόμη και με 35 πόντους (46-81) στο 29’. Το μόνο που είχε σημασία στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο τελικό αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται ακόμη και με 36 (65-101) για να ολοκληρωθεί η συνάντηση 69-103.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 39-58 (ημίχ.), 48-81, 69-103.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 4, Κώττας 2, Χριστοδούλου 4, Μούντι 32 (4), Γιαννόπουλος 14 (4), Άρμστεντ 4, Στεφανίδης, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι 9.

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2), Γκιστ 10 (1), Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 4 (7ασ.), Αντετοκούνμπο 11 (1), Παππάς 12, Βουγιούκας 17, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 15 (2), Όγκαστ, Μήτογλου 3.