Βήμα πρόκρισης με Σάλιακα αρχηγό η Εθνική Ελπίδων (video)

Χανιά | 10 Σεπτεμβρίου 2018, 20:54

Η Εθνική Ελπίδων, με αρχηγό τον άσο του ΑΟΧ/Κισσαμικού, Μανώλη Σάλιακα, πέτυχε σπουδαία νίκη στο Γιάμπλονετς απέναντι στην Τσεχία (2-1) και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Στο 16′ ο Κότσαρης χρειάστηκε να κάνει σπουδαία απόκρουση σε κοντινό πλασέ του Πούλκραμπ, ενώ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Λημνιός με εξαιρετική ατομική προσπάθεια, που τελείωσε ιδανικά με πλασέ, άνοιξε το σκορ (0-1).

Στο 51′ ήρθε η “απάντηση” των γηπεδούχων με τον Τακάτς να “νικάει” τον Κότσαρη (1-1), αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα “χτύπησε” πολύ γρήγορα, με τον Τσιμίκα έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια να “χρίζεται” σκόρερ για το 1-2 στο 56′.

Στη συνέχεια η Ελλάδα είχε σπουδαίες ευκαιρίες για να “τελειώσει” νωρίτερα την υπόθεση νίκη με Μανθάτη και Ανδρούτσο.

Στο 6ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χρειάστηκε η σπουδαία επέμβαση του Κότσαρη σε σουτ του Τρούμπατς για να φύγει με τη νίκη η Εθνική Ελπίδων από την Τσεχία.

Τσεχία (Βίτεσλαβ Λαβίτσκα): Στάνεκ, Ματέγιου, Κραλ, Λίσχκα, Χέλεσιτς, Κουλχάνεκ (67′ Κβετ), Τακάτς, Μάτουσεκ, Χάσεκ (67′ Τρούμπατς), Λάντρα (79′ Ζάγιτς), Πούλκραμπ.

Ελλάδα (Αντώνης Νικοπολίδης): Κότσαρης, Σάλιακας, Πασαλίδης, Νικολάου, Τσιμίκας, Καραχάλιος, Χατζηδιάκος, Ανδρούτσος, Λημνιός (86′ Κυριακόπουλος), Λάμπρου (73′ Μανθάτης), Βέργος (63′ Κωτσόπουλος).