Αφεντικό στην Αθήνα ο ΠΑΟΚ, πέρασμα με 2-0 από το ΟΑΚΑ

Super League 1 3 Μαρτίου 2019, 21:55

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ (0-2) και έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου στη Σούπερ Λιγκ.

Οι πρωτοπόροι ανέβασαν τη διαφορά στους 10 βαθμούς από τον 2ο Ολυμπιακό, που αγωνίζεται με τη σειρά του την Δευτέρα. Παράλληλα διατηρούν την καλύτερη επίθεση με 48 γκολ και την καλύτερη άμυνα με 11 παθητικό.

To ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και μόλις στο 2′ έγινε το 0-1, αφού από κόρνερ του Μπίσεσβαρ, ο Διούδης δεν μπόρεσε να διώξει και ο Μαουρίτσιο βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έσπρωξε στα δίχτυα.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε όμως και το δεύτερο ημίχρονο και στο 47′ ο ΠΑΟΚ διπλασίασε τα τέρματα του, αυτή τη φορά με τον Ζαμπά, που βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Διούδη.

Στο τελευταίο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ έπαιξε και με παίκτη λιγότερο αφού ο Ζαμπά δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Κέλετ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβέτσιο.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε για κάποιο γκολ από εκεί και πέρα και είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 75′ με ένα σουτ του Ινσούα το οποίο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Πασχαλάκης. Λίγο αργότερα έκνα μία ακόμα σπουδαία επέμβαση, αυτή τη φορά σε σουτ του Μπουζούκη, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Κίτρινες Κάρτες: Γιόχανσον (49′), Εμμανουηλίδης (57′)
Κόκκινες Κάρτες: Ζαμπά (71′)

Διαιτητής: Κέλετ (Δανία)
Βοηθοί: Χούμελγκααρντ (Δανία), Σόρενσεν (Δανία)
4ος: Τσαμούρης (Πειραιά)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης):Διούδης, Πούγγουρας (69′ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε (69′ Δώνης), Ινσούα, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (46′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (82′ Πέδρο Ενρίκε), Μαουρίσιο, Σάχοβ (77′ Γιαννούλης), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70′ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ.