Ασταμάτητο το Βέλγιο, “πέταξε” εκτός Μουντιάλ τη Βραζιλία!

Μουντιάλ 2018 | 6 Ιουλίου 2018, 22:58

Βέλγιο ικανό για κούπα… Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν εξαιρετικοί, νίκησαν 2-1 τη Βραζιλία και πέρασαν στα ημιτελικά του Μουντιάλ, όπου θ’ αντιμετωπίσουν τη Γαλλία.

Το σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ έπαιξε έξυπνα και “πέταξε” εκτός διοργάνωσης το μεγαλύτερο ίσως φαβορί για την κατάκτηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η “σελεσάο”… άγγιξε το γκολ στο 8’, αλλά ο Τιάγκο Σίλβα αιφνιδιάστηκε περισσότερο, που είδε την μπάλα να φτάνει σ’ αυτόν και την έστειλε στο δοκάρι. Στο 13’, έτσι, ο Σαντλί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Φερναντίνιο δεν εκτίμησε σωστά τη φάση και με αυτογκόλ έκανε το 1-0.

Οι ηττημένοι πίεζαν στη συνέχεια, όμως οι νικητές… χτύπησαν και πάλι στο 32’, με τον Ντε Μπρόινε να είναι εύστοχος και με διαγώνιο σουτ να σημειώνει το 2-0. Στην επανάληψη οι Βραζιλιάνοι είχαν την κατοχή και πάλι, είχαν κλείσει στα καρέ του τον αντίπαλο, ωστόσο ήταν ακίνδυνοι επιθετικά σε… πρώτη φάση.

Στο 62’, μάλιστα, ο Αζάρ λίγο έλειψε να σκοράρει, έπειτα από ωραία αντεπίθεση. Η… απάντηση ήρθε, βέβαια, στο επόμενο λεπτό, αλλά ο Παουλίνιο δεν κατάφερε να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. Το σύνολο του Τίτε συνέχισε να πιέζει και στο 76’ ο Ρενάτο Αουγκούστο με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Η ψυχολογία είχε περάσει στην πλευρά της Βραζιλίας, που πλησίασε στην ισοφάριση στο 81’ με τον Ρενάτο Αουγκούστο, στο 84’ με τον Κοουτίνιο και στο 93’ με τον Νεϊμάρ. Το Βέλγιο, πάντως, κατέφερε τελικά και κράτησε τη νίκη-πρόκριση.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Φάγκνερ, Τιάγκο Σίλβα, Μιράντα, Μαρσέλο, Παουλίνιο (73’ Ρενάτο Αουγκούστο), Φερναντίνιο, Κοουτίνιο, Γουίλιαν (46’ Φιρμίνο), Νεϊμάρ, Γκαμπριέλ Ζεσούς (58’ Ντόουγκλας Κόστα).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβέιλερντ, Κομπανί, Βερτόνχεν, Μενιέ, Σαντλί (82’ Βερμάλεν), Βίτσελ, Φελαϊνί, Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου (87’ Τίλεμανς).