Απόδραση από τα Πηγάδια για την “Ένωση”

Super League 1 14 Δεκεμβρίου 2019, 23:42

Σε ένα ματς στο οποίο και στους δύο πάγκους είχαν ντεμπούτο οι προπονητές, η ΑΕΚ πήρε την εκτός έδρας νίκη με 1-0 στο φινάλε και τη ρεβάνς για την ήττα του ΟΑΚΑ στον πρώτο γύρο.

Γιώργος Παράσχος και Μάσιμο Καρέρα έκαναν το ντεμπούτο τους σε ένα δύσκολο παιχνίδι και μπροστά σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να βρεθούν με αξιώσεις στην περιοχή και να προσπαθούν να κρατήσουν όσο πιο μακριά γίνεται τον κίνδυνο για την ομάδα τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ προσπάθησε να επιτεθεί από τα πλάγια ενώ η Ξάνθη παρέμεινε με το σκεπτικό διατήρησης του 0 στο γήπεδο. Στο 72’ και το 77’ ο Φασίδης είδε δύο φορές την κίτρινη κάρτα αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες και την ‘Ενωση με το δικαίωμα να πιέσει ακόμα περισσότερο με στόχο το γκολ.

Το γκολ ήρθε για την ΑΕΚ στο 84’ όταν ο Γαλανόπουλος με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αμπάντ για να διαμορφώσει το τελικό 1-0 και να δώσει στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς και να την επαναφέρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Κίτρινες Κάρτες: 42’ Τζουρίτσκοβιτς, 51’ Μπαριέντος, 58’ Καμαρά, 63’ Σβαρνας, 72’ Φασίδης, 77’ Φασίδης (δεύτερη κίτρινη, αποβολή), 89’ Στάρτζεον

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Πάτρας – Αϊναλής (Μακεδονίας)
4ος διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Στούρτζεον, Φασίδης, Κοβάσεβιτς, Τζουρίσκοβιτς (73′ Nτε Αμορίμ), Μαλεζάς, Μπαριέντος (81′ Τερκί), Λισγάρας (86′ Εντουάρντο), Καρασαλίδης, Καμαρά, Σόσα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Σβάρνας (80′ Βέρντε), Χουλτ, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Λιβάγια (88′ Σιμόες), Ολιβέιρα (93′ Γιακουμάκης).