Απρόσμενη ήττα από τον Τηγανίτη (pics)

24 Νοεμβρίου 2018, 21:39

Ο Κύδων έπεσε "θύμα" έκπληξης και υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον μέχρι πρότινος ουραγό της βαθμολογίας Τηγανίτη, με 56-45 στην παράταση.

Ο αυτοοργανωμένος σύλλογος του Ηρακλείου “έσπασε” το αήττητο του Κύδωνα, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη έπειτα από έξι σερί ήττες.

Το νεανικό σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη, για το οποίο σε αντίθεση με το ντέρμπι με τον Εργοτέλη φάνηκε η απουσία του Ζανιδάκη, όπως και αυτή του Λυρώνη, δεν μπήκε με την απαιτούμενη σοβαρότητα στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 10′ με 12-7. Τα πράγματα βελτιώθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ για τον Κύδωνα 17-10 το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-22 υπέρ της χανιώτικης ομάδας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κύδων έδειχνε να μπαίνει για τα καλά σε θέση οδηγού (36-31), όμως στην τελευταία περίοδο σημείωσε μόλις 6 πόντους, δέχθηκε 11 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση.

Εκεί οι αθλητές του Τηγανίτη έδειξαν περισσότερη διάθεση και με επιμέρους σκορ 14-9 έφτασαν στη νίκη με 56-45. Πρωταγωνιστές των νικητών οι Ζαμπετάκης (18π.) και Δόσπρας (17π., οι 7 στην παράταση).

Για τον Κύδωνα 16 πόντους είχε ο Ρέκκας-Βεντύρης.