Αποκλεισμός σοκ στο Κύπελλο από τον Αρη Αβάτου στα πέναλτι

Πλατανιάς | 16 Σεπτεμβρίου 2018, 21:47

Αποκλεισμό - σοκ γνώρισε ο Πλατανιάς χάνοντας στα πέναλτι από τον Αρη Αβάτου. Μοιραίος παίκτης για τη χανιώτικη ομάδα ο Κόρτστμαν, ο οποίος αστόχησε στο έκτο πέναλτι, με τον Βαφειάδη να ευστοχεί και να χαρίζει έτσι μια μεγάλη πρόκριση στην ομάδα από την Ξάνθη...

Σίγουρα, η χρονιά δεν ξεκινά με τον καλύτερο δυνατό για τον Πλατανιά, που ενώ ήταν το φαβορί για να περάσει στους ομίλους, δεν τα κατάφερε. Οι γηπεδούχοι του Αρη Αβάτου, έχοντας τη συμπαράσταση σχεδόν 2000 φιλάθλων τους(!), έπαιξαν με πολύ ενθουσιασμό, καταφέρνοντας έτσι να γίνουν αυτοί η ομάδα που πέρασε στην επόμενη φάση.

Μάλιστα, ο Αρης Αβάτου ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ στο 18′ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Δόντσο, το οποίο κέρδισε ο Σαρηγιαννίδης από τον Τσαμούρη, με τον Πλατανιά ν’ απαντά στο β’ ημίχρονο (58′) με ένα ωραίο γκολ από την κεφαλιά-ψαράκι του Παπανικολάου. Ειδικότερα στο β’ μέρος, ο Πλατανιάς έγινε “αφεντικό” στο παιχνίδι, δείχνοντας ότι θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα δεύτερο τέρμα και να “καθαρίσει” την πρόκριση αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε μέχρι τη συμπλήρωση των 90′. Επίσης, στην παράταση δεν άλλαξε κάτι κι έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον Αρη Αβάτου να παίρνει τη νίκη, ευστοχώντας σε πέντε πέναλτι έναντι τεσσάρων του Πλατανιά.

Η ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Σουτ από τον Γκέκα, η μπάλα περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκοτ.
18′ (1-0) Πέναλτι κερδίζει ο Αρης Αβάτου σε ανατροπή του Σαρηγιαννίδη από τον Τσαμούρη. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Δόντσος που νικά τον Γκοτ.
33′ Σουτ από τον Κοτόπουλο, η μπάλα περνά άουτ.
45’+ Το σουτ του Μιγκέλ καταλήγει άουτ.
52′ Κεφαλιά από τον Πουρζιτίδη η μπάλα περνά ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Αμουτζάκη.
58′ (1-1) Ο Πλατανιάς ισοφαρίζει με κεφαλιά-ψαράκι του Παπανικολάου.
62′ Κεφαλιά του Μιγκέλ, η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια του Αμουτζάκη.
81′ Σουτ του Σαρηγιαννίδη άουτ.
85′ Εκπληκτική απόκρουση του Αμουτζάκη στο μονοκόμματο σουτ του Ποζατζίδη μέσα από την περιοχή.
99′ Σουτ του Παπανικολάου που περνά άουτ.
109′ Κεφαλιά του Βαφειάδη η μπάλα περνά πάνω από τα δοκάρια, άουτ.

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Βοηθοί: Κουβαλάκης – Τσακίρης (Δράμας)

Κίτρινες κάρτες: Νίλι (7′), Κοτόπουλος (21′), Μιγκέλ (25′), Τσαμούρης (36′), Μπουντακίδης (40′), Λαζαρίδης (108′), Σαρηγιαννίδης (111′), Αμουτζάκης (119′) Παπουτσογιαννόπουλος (111′).

Αρης Αβάτου (Γιώργος Μαραντάς): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης, Μίλλερ, Κουτσούμπας, Ταχτσίδης, Σαρρηγιαννίδης, Δόντσος (69′ λ.τρ. Ψεμματάς), Κοτόπουλος (102′ Βαφειάδης), Γκέκας (77′ Σιχλοιμίρης), Μελισσόπουλος Μ.

Πλατανιάς (Πάουλο Κάμπος): Γκότ, Κόρτστμαν, Ρουσσάκης, Πουρζιτίδης (60′ Κωστίκος), Μποσκέτι, Τσαμούρης, Ποζατζίδης Χ. (46′ Ποζατζίδης Στ.), Ουές (46′ Παπουτσογιαννόπουλος), Νίλι (118′ Σμυρλάκης), Παπανικολάου, Μιγκέλ