Απέφυγε την… τρικλοποδιά της Σπάθας (1-0)

Σπάθα Απόλλων | 7 Δεκεμβρίου 2019, 18:55

Παρά την αντίσταση που συνάντησε από τη Σπάθα, ο Απόλλων κατάφερε ν’ αναδειχθεί νικητής σ' ένα ακόμα παιχνίδι, κερδίζοντας με 1-0.

Στο ματς της 13ης αγωνιστικής που διεξήχθη στην Σούδα, η Σπάθα επεδίωξε να βάλει… τρικλοποδιά στον πρωτοπόρο Απόλλωνα, παρ’ όλα αυτά η ομάδα του Μάνου Βεργανελάκη βρήκε τη λύση, σκοράροντας σε ένα καθοριστικό σημείο, καθώς 1 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου (44’) και μετά από διαγώνια σέντρα του Μποντούρι, με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή, ο Καλαϊτζάκης, σφράγισε το 1-0, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες προσπάθησαν η καθεμία από την πλευρά της να σκοράρει, ο Απόλλων για να “καθαρίσει” ουσιαστικά το παιχνίδι και η Σπάθα για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Σουτ του Γανωτή η μπάλα καταλήγει δίπλα από την εστία
15′ Σουτ του Ψαράκη μπλόκαρε ο Τσαβαρής.
28′ Η πρώτη μεγάλη φάση για Απόλλωνα από μπαλιά του Κυτράκη ο Καλαϊτζάκης συνεργάστηκε με τον Παπαδάκη και σούταρε αλλά ο Τσαβαρής απέκρουσε. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Γανωτής, ο Κυτράκης πιο ψηλά απ’ όλους με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία.
33′ Σουτ του Γκούντελου η μπάλα άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Τσαβαρής.
36′ Μεγάλη ευκαιρία για Απόλλωνα. Από πάσα του Μποντούρι ο Μ. Ψαράκης πάσαρε ωραία στον Γανωτή, το σουτ του οποίου μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Τσαβαρής και στη συνέχεια ο Καλαϊτζάκης δεν μπόρεσε σε ανυπεράσπιστη εστία να ολοκληρώσει τη φάση.
39′ Νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Κυτράκης εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ βγάζοντας σε θέση βολής τον Μ. Ψαράκη, που προσπάθησε να αποφύγει τον Τσαβαρή, ο οποίος έπεσε στα πόδια του και μάζεψε την μπάλα.
Λίγα δευτερόλεπτα μετά και πριν περάσει ένα λεπτό οι ίδιοι πρωταγωνιστές με τον τερματοφύλακα της Σπάθας να κάνει νέα σπουδαία επέμβαση σε εξ επαφής πλασέ του Μ. Ψαράκη από γύρισμα του Μποντούρι.
40′ Διαμαρτυρίες σε πέσιμο του Κένγκα μέσα στην περιοχή υπό την πίεση του Νταγκουνάκη, ο οποίος στη συνέχεια απομακρύνει με την… πλάτη το σουτ του Περαθωράκη.
44′ ΓΚΟΛ: Από διαγώνια σέντρα του Μποντούρι ο Καλαϊτζάκης με σουτ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή σκοράρει για το 1-0.
55’ Ο Ταταράκης σουτάρει με δύναμη, ο Τσαβαρής μαζεύει δύσκολα με διπλή προσπάθεια.
62’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα από την ωραία μπάλα του Κυτράκη για τον Μπουντούρι, που πλασάρει πάνω στον Τσαβαρή.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης. Βοηθοί: Μαρκετάκης – Γαλάνης

Απόλλων (Μάνος Βεργανελάκης): Παγιαλάκης, Ταταράκης, Νταγκουνάκης, Καραμπινάκης, Γκούντελος, Κυτράκης, Γανωτής, Παπαδάκης (73’ Ακ. Ψαράκης), Καλαϊτζάκης, (65’ Πατελάκης), Μποντούρι (82’ Γαλανίδης), Μ. Ψαράκης (88’ Μαραγκουδάκης)

Σπάθα (Βαγγέλης Αγγελάκης): Τσαβαρής, Καραγιώργος, Ζαχαριάδης, Καλογρίδης (72’ Μετόντιεφ), Τερεράκης, Κ. Μυφτάρι (65’ Ταμπάκης), Περαθωράκης, Ηροδότου (86’ Σκορδύλης), Κένγκα, Τζαγκαράκης (58’ Γλεντουσάκης), Αλκούρτι.