“Ανέπνευσε” ο ΟΦΗ, 2-0 τον Λεβαδειακό

Super League 1 17 Μαρτίου 2019, 18:11

Ο ΟΦΗ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επικράτησε του Λεβαδειακού (2-0), στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League.

O ηρακλειώτικος σύλλογος επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 8 ματς, πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς και αύξησε τις ελπίδες παραμονής. Προσπέρασε, μάλιστα, τους ηττημένους στη γενική κατάταξη.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά και είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς. Απείλησε στο 3’ με τον Γιακουμάκη και στο 17’ ο 25χρονος επιθετικός με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, που είχαν ακόμη μια σημαντική στιγμή με τον Φερέιρα στο 40’.

Και στην επανάληψη το σύνολο του Βέρα είχε την υπεροχή και στο 63’ το πέναλτι του Γιακουμάκη σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 71’, πάντως, ο Φερέιρα έκανε με σουτ το 2-0 και έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Τίποτα δεν άλλαξε και ο ΟΦΗ πανηγύρισε τη νίκη. Στο 90’, πάντως, αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Σακόρ.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Πάγκαλος (Λασιθίου). 4ος διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου)

Κίτρινες Κάρτες: Γιακουμάκης (39’), Αντιλέχου (39’), Γιαννούλης (43’), Ανγκουά (43’), Ρεκιασβίλι (74’), Μπράουν (81’), Σακόρ (90). Κόκκινη κάρτα: Σακόρ (90’).

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Σακόρ, Γ. Γιακουμάκης, Μιχόγεβιτς (λ.τρ. 62’ Παπάζογλου), Γιαννούλης, Βαζ (86’ Παπαστεριανος), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα (76’ Ντίνας).

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίου): Μπάγιτς, Αντιλέχου (45’ Σαβαντογκό), Ανγκουά, Ντιόγκο (75’ Λιάγκας), Τσαμπούρης, Ρεκβιασβίλι, Μέλεγκ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς (64’ Π. Γιακουμάκης), Μαρκόβσκι, Νανγκίς