Ακόμη πιο κοντά στην παραμονή ο Εργοτέλης…

Football League 22 Απριλίου 2018, 19:04

Άλλο ένα σημαντικό… βήμα για την παραμονή του στη Football League έκανε ο Εργοτέλης, που επιβλήθηκε στο Παγκρήτιο Στάδιο 4-1 της ΑΕ Καραϊσκάκη για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ηρακλειώτικος σύλλογος πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση και η επικράτησή του ήταν απόλυτα δίκαιη, όπως… μαρτυράει και το αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 8’ είχαν μια σημαντική στιγμή με τον Έφορντ. Συνέχισαν να πιέζουν και στο 35’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Θεολόγου, με τον Κάιπερς να ευστοχεί από την… άσπρη βούλα και να κάνει το 1-0. Λίγο, βέβαια, πριν το τέλος του πρώτου μέρους (42’) οι φιλοξενούμενοι… άγγιξαν την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Ευαγγέλου σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Εργοτέλης ήταν… κεφάτος και στην επανάληψη, απείλησε στο 55’ και στο 58’ με τον Έφορντ και στο 67’ ο Σταματάκος σημείωσε το 2-0 για να δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του. Δύο λεπτά αργότερα, μάλιστα, τα πάντα τέλειωσαν, όταν ο Κάιπερς… χτύπησε και πάλι για να πετύχει το 3-0. Το… κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ιατρούδης με το τέρμα που έβαλε στο 88’ για ν’ ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 4-0. Οι Αρτινοί μείωσαν σε 4-1 στο 91’ με πέναλτι του Λουκίνα.

Εργοτέλης (Τ. Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (73’ Μπούζας), Τσέλιος, Μπάτζιος, Πάτας, Νικολακάκης, Σταμόπουλος, Μπουτσάκης (82’ Μπρους), Κάιπερς, Έφορντ (77’ Ιατρούδης), Σταματάκος.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Σ. Παπαβασιλείου): Ραχιώτης, Καραγιαννίδης, Θεολόγου, Άτσκα(68’ Λουκίνας), Παπανίκου, Τσοντάκης, Δημητριάδης (57’ Ραγκέλοφ), Ψιάννος, Κόλλινς, Ευαγγέλου, Κυριάκης (80’ Γούλας).