Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ επί του Βόλου (3-2)

Super League 1 20 Οκτωβρίου 2019, 22:03

Στο γήπεδο της Ριζούπολης η ΑΕΚ επικράτησε του Βόλου με 3-2 πετυχαίνοντας μια αγχωτική μεν σημαντική δε νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς προσπαθώντας για το γκολ με το Βόλο πάραυτα να πανηγυρίζει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στη μοναδική του παρουσία στη περιοχή της Ένωσης στο πρώτο ημίχρονο. Μετά από ασίστ του Μουνίθ ο Τόρες με καταπληκτικό τελείωμα έκανε το 1-0 για το Βόλο στο 24′.

Η Ένωση δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε στο 35’ με τον Μάρκο Λιβάγια να σκοράρει τρίτη φορά φέτος, για να φέρει το ματς στα ίσα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Μουνίθ αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα στον Πέτρο Μάνταλο αφήνοντας την ομάδα του Βόλου με 10 για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ κατάφερε στο 74’ να περάσει μπροστά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέτρου Μάνταλου. Το πέναλτι κέρδισε ο Νέλσον Ολιβέιρα μετά από ανατροπή του Γκαραβέλα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο αρχηγός της ΑΕΚ φάνηκε να καθαρίζει το ματς με το δεύτερο του γκολ στο 78’ μετά από ασίστ του Νέλσον Ολιβέιρα για το 3-1.

Μία αλλαγή πορείας μετά την εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης μειώνοντας σε 3-2 αλλά το σκορ να παραμένει μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Σινιοράκης (Χανίων), Φίλος (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Μπακάκης, Οικονόμου (72′ Παουλίνιο), Τσινγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46′ Γιακουμάκης), Σιμόες, Βέρντε (76′ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Μάνταλος, Ολιβέιρα.

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμάντης, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ Αουγκούστο (85′ Ηλιόπουλος), Τόρες (84′ Αλάχ), Ράφαελ, Μουνίθ, Γέντρισεκ.