Ήττα στο Λίντο

15 Απριλίου 2018, 18:11

Ο Κύδων δεν τα κατάφερε… Έχασε 67-55 στο Λίντο από τον Εργοτέλη, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 την ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΚ.

Η πρόκριση, έτσι, στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι, που θα διεξαχθεί στα Χανιά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με… όπλο τα τρίποντα, προηγήθηκαν 5-14 στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι, βέβαια, έσφιξαν στην άμυνα τους και με τη λήξη της πρώτης περιόδου πέρασαν 19-18. Μ’ ένα συνολικό σερί 12-0 έκαναν το 28-18 στο 15’, με το σύνολο του Γιάννη Ηλιάκη να μένει χωρίς πόντο για περίπου 7 λεπτά.

Η αντίδραση, πάντως, ήρθε για τον Κύδωνα, που με δικό του 0-7 πλησίασε στο -3 (28-25), για να κλείσει το ημίχρονο 32-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης ξεκίνησε… φουριόζος, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και στο 25’ έφτασε στο +13 (45-32), καθώς… έτρεξε ένα 7-0. Και πάλι, όμως, οι “κυανόλευκοι” είχαν τις… απαντήσεις και με μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75μ. μείωσαν σε 47-46 στο 29’. Η ομάδα του Ηρακλείου, ωστόσο, μπόρεσε ν’ αποκτήσει ξανά ένα καλό… μαξιλαράκι και στην τελευταία περίοδο καθοδηγούμενη από τους Χασάπη και Κομψέλη επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Στο 35’ περνούσε 59-48, με τον Κύδωνα να κάνει το 61-54, χωρίς, όμως, να μπορεί να «μπει» και πάλι στον αγώνα. Ακολούθησε, εξάλλου, ένα ακόμη σερί για τους νικητές, οι οποίοι πήγαν στο 67-54 στο 38’ και τα πάντα ουσιαστικά είχαν τελειώσει.

Διαιτητές: Μάλαμας, Κατσαπρακάκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 32-29 (ημιχ.), 50-46, 67-55.

Εργοτέλης (Γιάννης Βισκαδουράκης): Ομηρόλης, Αθανασιάδης 6, Χωματάς 2, Σκανδαλάκης 9 (1), Καλογεράκης 1, Δαπουλάκης 8, Χασάπης 18 (4), Αμπαδιωτάκης 1, Νησωτάκης 2, Μανιαδής 2, Κομψέλης 18, Αναστασάκης.

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Λυρώνης 12 (3), Ρέκκας, Μαγγελάκης 2, Μερμίγκης, Ζανιδάκης 6 (1), Δούβος 13 (2), Χρονόπουλος 3 (1), Κατσούλης 6 (2), Κατσίμπας 5 (1), Λουκάκης 2, Πρωτογεράκης 6, Χατζάκης.