Έτοιμη για το Παγκόσμιο η Ελλάδα

Μπάσκετ 13 Σεπτεμβρίου 2018, 22:54

Η Εθνική ήταν καταπληκτική στα "Δύο Αοράκια", νίκησε 70-63 τη Σερβία και έκανε το αποφασιστικότερο βήμα για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένο και πέτυχε το στόχο του μπροστά σ’ ένα γεμάτο γήπεδο και μέσα σε εκπληκτική ατμόσφαιρα, που δημιούργησαν οι φίλοι της Κρήτης.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, καθώς καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Η Ελλάδα δεν είχε πλουραλισμό στην επίθεση και η Σερβία στο 10’ νικούσε 16-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, βέβαια, η Εθνική βρήκε περισσότερες λύσεις και βελτιώθηκε.

Πέρασε, μάλιστα, 21-18 στο 12’, όμως δεν μπορούσε να χτίσει διαφορά. Ο αντίπαλος μ’ ένα σερί 0-6 πήγε 21-24, αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σλούκας, ο οποίος ήταν πολύ καλός σ’ αυτό το διάστημα και βοήθησε την Ελλάδα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη 35-32.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σκουρτόπουλου. Ήταν καταιγιστική στην επίθεση και με αποτελεσματική άμυνα, στο 24’ ήταν μπροστά 45-34 και 48-36 στο 26’. Το σύνολο, βέβαια, του Τζόρτζεβιτς έβαλε αντίδραση και επέστρεψε στο ματς. Μείωσε την απόσταση και στο 30’ το σκορ ήταν 51-47.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 57-57 στο 34’, όμως η Εθνική με οδηγό αρχικά τον Πρίντεζη πήρε ξανά το προβάδισμα. Με δίποντο, μάλιστα, του Μπορούση έκανε το 67-59 στο 38’ και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32 (ημίχ.), 51-47, 70-63.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 9 (1τρ., 10ριμπ., 8ασ.), Καλάθης 15 (3), Παπανικολάου 8 (1), Σλούκας 11 (3), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης, Μήτρογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 9 (1τρ., 12ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Γιόβιτς 11 (1), Μιλουτίνοφ 7, Νέντοβιτς 7 (1), Κάλινιτς 1, Λούτσιτς, Μίτσιτς 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Ραντούλιτσα 2, Σιμόνοβιτς 2.