“Έσπασε το ρόδι” για τον ΟΦΗ, 68-56 τον Ιωνικό ΝΦ

Μπάσκετ 20 Οκτωβρίου 2019, 20:42

Παρθενική νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής. Η Κρητική ομάδα επικράτησε του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας εκτός έδρας με 68-56 για την 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Πάλλης - Μποχωρίδης "σήκωσαν" το επιθετικό βάρος.

Ο ΟΦΗ πήρε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με παρολίγον νταμπλ σκορ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (14-27). Το ημίχρονο “έκλεισε” με την Κρητική ομάδα να προηγείται με 15 πόντους διαφορά και εξαιρετική άμυνα (25-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας στους τρεις πόντους (35-18), αλλά στην τελευταία περίοδο η Κρητική ομάδα ανέκαψε κι όχι μόνο συντήρησε το προβάδισμα, αλλά διεύρυνε και τη διαφορά που “έκλεισε” στους 12 πόντους (56-68).

Ως προς το επιθετικό κομμάτι ξεχώρισαν οι πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης Μποχωρίδης, Πάλλης που πέτυχαν από 18 πόντους. Από τον Ιωνικό διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Ματζιώρης (16), Παλαιοχωρίτης (13) και Βουρλιωτάκης (12). Επόμενο ματς για τον ΟΦΗ ίναι πάλι εκτός εκτός έδρας με αντίπαλο τον Λοκρό Αταλάντης.

Δεκάλεπτα: 14-27, 25-40, 35-58, 56-68.
Διαιτητές: Καρπάνος – Λογοθέτης – Χουγιάσος

Ιωνικός ΝΦ (Σταθούλης): Παπανδρέου, Καρβούνης, Βουρλιωτάκης 12 (1), Παλαιοχωρίτης 13, Γερόνικος, Πρισκομάτης 6, Βαφιάς 4, Δουρουντούς 2, Κοντός, Ματζιώρης 16 (1), Γιαννικος 5.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μποχωρίδης 18 (1), Κριθινάκης 5 (1), Τσερκιτζόγλου 5 (1), Μαλλιαράκης, Καραδολάμης 8 (2), Αγαπιάδης 4, Τασιούδης, Πάλλης 18, Καραθωμάς 2, Πετράκης 4, Μπουμπάρης 4.