Έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού το Περιστέρι

Μπάσκετ 15 Δεκεμβρίου 2019, 22:59

Το Περιστέρι κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον Παναθηναϊκό εντός έδρας σπάζοντας το αήττητο του "Τριφυλλιού" μετά από 10 αγωνιστικές.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και μάλιστα έφτασε και στο +12 λίγο πριν το τέλος της περιόδου με το 22-15 υπέρ του Παναθηναϊκού να μην προμήνυε τη συνέχεια.

Τη δεύτερη περίοδο την ώρα που είδε το υπέρ του σκορ να ανατρέπεται ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Νίκ Καλάθη ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο και αποχώρησε από το παιχνίδι (περισσότερο προληπτικά ενόψει των δύσκολων παιχνιδιών με Φενερ και Μακάμπι, Τρίτη και Πέμπτη αντίστοιχα). Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις πόντους διαφορά (40-37).

Με ένα σερί 12-0 στην Τρίτη περίοδο οι παίκτες του Περιστερίου άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κυνήγησαν, μείωσαν τη διαφορά αλλά δεν ήταν αρκετό, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με 82-78.

Τα Δεκάλεπτα: 15-22, 40-37, 68-52, 82-78

Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Σμιθ 9 (1), Αγραβάνης, Μορέιρα 12, Βασιλόπουλος 9 , Γκρέι 6, Μπλέικ 12 (2), Ξανθόπουλος 6 (1), Βησσαρίου, Γόντικας 6, Χάτσερ 14 (2), Μόουζες 8

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 9, Παπαγιάννης 9, Παπαπέτρου 15 (3), Φρεντέτ 4 Καλάθης, Ράις 13 (2), Βουγιούκας 3, Παπαδάκης 5 (1), Τζόνσον 8 (2), Γουάιλι 6, Μήτογλου 6, Μπεντίλ