Ένα βήμα πριν από τους ομίλους του Τσαμπιονς Λιγκ η ΑΕΚ

Ποδόσφαιρο 22 Αυγούστου 2018, 23:52

Μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε η ΑΕΚ.

Η ελληνική ομάδα, που έμεινε αήττητη σε ακόμα ένα ευρωπαικό παιχνίδι της, νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την ουγγρική Βίντι και απέχει μόλις ένα 90λεπτο από την επιστροφή της στη μεγάλη διασυλλογική διοργάνωση μετά από 13 χρόνια.

Σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση βρέθηκε με παίκτη παραπάνω από το 22′ με τον Χούτσι να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη για τους γηπεδούχους μετά από σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπακασέτα.

Η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο απο ‘κει και πέρα και κατάφερε τελικά να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ με τον Κλωναρίδη να σκοράρει για 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι μετά την ασταθή απόκρουση του Κόβασιτς στο 34’ (0-1).

Εξίσου ιδανικό ήταν και το ξεκίνημα του β’ μέρους αφού ο Μπακασέτας πέτυχε το 0-2 στο 48′ με δεξί σουτ και τη μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία προς την εστία.

Ο τελευταίος αποβλήθηκε λίγο αργότερα στο 53′, έτσι αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία των δύο ομάδων.

Τελικά η Βίντι μείωσε σε 1-2 με τον Λάζοβιτς στο 68′, με την ΑΕΚ ωστόσο να διατηρεί αυτό το πολύ σημαντικό προβάδισμα και τη νίκη στο τέλος.

Ένα αποτέλεσμα που βάζει την ελληνική ομάδα πλέον για τα καλά σε τροχιά πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς του ΟΑΚΑ σε μία εβδομάδα.

Βίντι: Κόβασικ, Βινίσιους, Φιόλα, Γιουνάς, Στοπίρα, Νικολόφ (54′ Σέποβιτς), Χάτζιτζ, Νέγκο, Χούτζι, Κόβατς, Λάζοβιτς

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Γαλανόπουλος, Σιμόες, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (82′ Κλωναρίδης), Λιβάγια (86′ Πόνσε), Μάνταλος